TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmen Lideri Azeri Dışişleri Bakanını kabul etti

Türkmenbaşı şehrinde iş seyahati devam eden Türkmenistan Devlet Başkanı bugün Azeri heyetini kabul etti. Azeri heyetine Azerbaycan Dışişleri bakanı Elmar Magerram oglu Mamedyarov başkanlık etmektedir. Azeri heyetinde SOCAR yatırım ve pazarlama başkan yardımcısı Elşad Nasirov ve Azerbaycan’ın Türkmenistan Büyükelçisi Hasan Sultan ogly Zeynalov bulunmaktadır.

Azeri bakan kabul etmesinden dolayı Türkmen Liderine teşekkür etti ve Başkan İlham Aliyev’in selamını ve iyi dileklerini iletti. Türkmen Lideri teşekkür ederek, Türkmen-Azeri ilişkilerinin geçmişten bugüne dost, iyi niyetli komşuluk ilişkisi çerçevesinde gelişmekte olduğunu belirtti. Türkmenistan Devlet Başkanı Azerbaycanlı mevkidaşına selamını ve iyi dileklerini iletmesini rica etti ve özellikle Azerbaycan’ın Türkmenistan’ın Tarafsızlık politikasını devamlı desteklemesinden dolayı memnuniyetini beyan etti.

Görüşmede ikili ilişkilerde enerjinin önemi vurgulandı. Her iki ülkede zengin enerji kaynaklarına sahip olup, Türkmenistan ve Azerbaycan bu alanda dünya pazarlarına enerji kaynaklarının göndermenin eşit ve  çeşitli sisteminin oluşması konusunda çaba sarf etmektedir. Asya ve Avrupa arasında jeo-stratejik konumu her iki ülke arasında lojistik alanında büyük işbirliği alanı oluşturmaktadır. Görüşmede ayrıca, bilim, ilim, kültür, spor ve turizm alanındaki işbirliği potansiyeli değerlendirildi.

Heyetler arası görüşme yapıldı

Görüşmeden sonra, Türkmenistan ve Azerbaycan dış işleri bakanlarının başkanlığında heyetleri arasında görüşme gerçekleşti. Taraflar görüşmede Türkmen-Azeri ilişkilerini ele aldılar ve bu ilişkilerde geçen sene Ağustos ayının 8-ne Türkmen Liderinin Bakü’ye yaptığı ziyaret sırasında iki kardeş ülkenin Liderleri tarafından imzalanan Türkmenistan ve Azerbaycan arasında stratejik işbirliği hakkında deklarasyonun önemi vurgulandı. Heyet üyeleri arasında sektörler arası ikili görüşmelerde gerçekleşti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Related posts

Turkmenistan diversifying economy rapidly

Transport diplomacy: expansion of mutually beneficial cooperation

Ata Watan Eserleri

World Science Day for Peace and Development

Ata Watan Eserleri

Teswirle