TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmen Lider’den ahalteke atlarına adanan yeni kitap

Ahalteke atlarına olan hayranlığı ile bilinen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, atlarla ilgili yeni kitabını yayınladı. “At – sadakat ve mutluluğun sembolü” isimli kitap, ülke genelinde tanıtıldı.

 Türkmenistan Kültür Merkezi’nin Mukamlar Köşkü’nde, Savunma Bakanlığı Subaylar Evi’nde sivil toplum örgüt merkezinde yapılan tanıtım etkinliklerinde, ahalteka atlarına adanan yeni kitabın öneminden bahsedildi.

Söz konusu kitap aynı anda birkaç dilde yayınlandı. Bu kitap, Türkmen Lideri’nin daha önce atlarla ilgili yazdığı eserlerin devamını teşkil etti. Ülkede her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanan Ulusal At Bayramı öncesinde yayınlanan bu eser, Türkmen halkı ve dünyadaki ahalteke at severleri için kıymetli bir hediye oldu.

“At – sadakat ve mutluluğun sembolü” isimli kitap 8 bölümden ibaret olarak, kitapta yer alan atların ve tayların fotoğrafları geniş okur kitlesinin büyük bir hayranlıkla takip edeceğinin bir göstergesi oldu.

Atlara ilgili çok eski dönemlere ait bilgilerin de yer aldığı kitapta ahalteke atlarının rengi hakkında da geniş bilgiler paylaşılmaktadır. Bunun yanı sıra kitapta dünyada büyük bir şöhret kazanan Galkınış atlı sirk grubu hakkında da önemli bilgiler bulunmaktadır.

Related posts

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

USAID supports national forest program in Turkmenistan

Turkmenistan foreign policy – built on trust and peace

Teswirle