TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmen Lider, yabancı işadamları ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya’nın Areti şirketi başkanı İgor Makarov ve Fransa’nın Cifal şirketi başkanı Gilles Remy ile görüştü. Yabancı işadamları, Türkmenistan’a Eylül ayında yapılacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 30 gün kalması nedeniyle düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Aşkabat’a geldi.

Türkmen Lider, Rus işadamı ile Türkmenistan’da gerçekleştirdiği projeler hakkında görüştü. Rus işadamı, yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek, yabancı şirketlere Türkmenistan pazarında çalışmak için olumlu koşulların oluşturulduğunu belirterek, gelecekte de karşılıklı çıkara dayalı işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

TAPİ PROJESİ İLE BİLGİLENDİRDİ

Fransız Cifal şirketi CEO’su Gilles Remy Türkmenistan ile 25 yıldan beri karşılıklı çıkara dayalı işbirliği içerisinde olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu belirtti. Avrupalı işadamı, Avrupa’nın önde gelen iş dünyasının Türkmenistan ile işbirliği yapılmasına büyük önem ve ilgi gösterdiğini kaydetti. Fransız işadamı, petrolgaz, sanayi, danışmanlık hizmetleri sektörlerinin önemli işbirliği alanları olarak gösterdi.

Cifal CEO’su Gilles Remy, Türkmen Lideri’ne Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz projesinin Afganistan ve Pakistan’daki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu proje, Almanya’nın İLF şirketi ile birlikte yapılıyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

The ambassador of Turkmenistan presented copies of the letters of credence to the Deputy minister of Foreign Affairs of the Republic of Korea

Humanitarian assistance from Turkmenistan arrives in Karachi for flood affectees

Ata Watan Eserleri

Presıdent of Turkmenistan:Ashgabat process is an essential and integral part of the global transport agenda

Ata Watan Eserleri

Teswirle