TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Türkmen domatesleri Rusya ve Ukrayna pazarında

Türkmenistan’da üretilmekte olan domatesler Rusya pazarında büyük ilgi görmektedir. Rusya’nın, Leningrad bölgesi İvangorod şehrinde Türkmenistan’da üretilen domatesler müşterilerine ulaştırılmaktadır.

Türkmen domatesleri Rus pazarında 1 kilosu 160 Rus rubleden satılmaktadır. Ayrıca pazar stantlarında yerleştirilen Türkmen domatesleri güzel kokulu ve lezzetli olarak tanımlanmaktadır. 

Ayrıca, Türkmen domatesleri Ukrayna pazarında büyük rağbet görmektedir. Ukrayna pazarında Türkmenistan domatesleri ‘Aşkabat’ın kalbi’ olarak tanımlanarak, 1 kilosu 59 Ukrayna grivnasından satılmaktadır.

Türkmenistan meyve ve sebze ihracatçısı olarak konumunu güçlendiriyor. Ülke genelinde pek çok bölgede seralar kurularak, domates ve salatalıklar üretilmektedir. Yerli sebze üreticilerinin ürünleri Rusya Federasyonu, Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan'da talep görmektedir

Related posts

31st anniversary of the establishment of diplomatic relations between Turkmenistan and the Republic of Korea

International Internet-Free Day

U.S.-Based Getty museum and Turkmenistan’s state museum begin cooperation to preserve a 5th century buddha head through the U.S. Embassy’s Afcp program

Teswirle