TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Orta Asya Devletlerinin Dışişleri Bakanları New York’ta Buluştu

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 71. olağan toplantısı kapsamında Orta Asya Devletlerinin Dışişleri Bakanları toplantısı geerçekleştirildi. Kazakistan Dışişleri Bakanı Erlan İdrisov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev, Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Aslov, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov katılımıyla yapılan görüşmede, Orta Asya bölgesinde istikrar ve barışın devam ettirilmesinde ortak çaba göstermek yönünde anlaştılar.

Bu sene bütün Orta Asya ülkeleri bağımsızlığının 25.yıldönümünü kutluyor. Söz konusu süre zarfında ülkeler ekonomi bakımından önemli gelişmeler kaydederek, modern dünyanın saygın ülkeleri arasındaki yerini güçlendirdi.

Orta Asyalı bakanlar bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması, terör, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı, organize suçlar, sınır güvenliği, Orta Asya bölgesini nükleer silahlardan arındırmak gibi alanlardaki işbirliğini kararlıkla sürdüreceklerini ifade ettiler.

Ayrıca, dostane münasebetlerin devam ettirilmesi, siyasi, ekonomik, eğitim, kültür ve diğer alanlardaki işbirliğinin karşılıklı güven kapsamında geliştirilmesi konusunda hem fikir kaldılar.

Görüşmede, taraflar İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 43.  Dışişleri Bakanları Toplantısı’nı da değerlendirdiler. Söz konusu toplantı, 18-19 Ekim 2016 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te yapılacak. Bakanlar bu toplantıya katılacakları sözünü verdi.

Samimi bir ortamda yapılan görüşmede, bakanlar Orta Asya’da karşılıklı güven ve işbirliğ ortamının daha da pekiştirilmesi için bakanlar düzeyindeki toplantıların devam ettirilmesinin önemine değindiler.

 

Related posts

31st anniversary of the establishment of diplomatic relations between Turkmenistan and the Republic of Korea

International Internet-Free Day

U.S.-Based Getty museum and Turkmenistan’s state museum begin cooperation to preserve a 5th century buddha head through the U.S. Embassy’s Afcp program

Teswirle