TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Japonya, Türkmenistan’da yeni projelere yatırım yapacak

Asya ülkelerinde birçok projelere mali destek sağlayan Japon Uluslararası İşbirliği Bankası, Türkmenistan’da da yeni projelere yatırım yapacak. Bu konu, Japon Bankası’nın Kredi Birimi Kıdemli Danışmanı Kenji Hosono'nun başkanlık ettiği heyetin Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmede ele alındı.

Japon Bankası, Türkmenistan’da ulusal kalkınma programı kapsamında daha fazla önem verilen sektörlere yatırım yapmayı planlıyor. Özellikle, petrolün, doğalgazın ve kimyasal hammaddelerin yeniden işlenmesi, elektrik enerjisi, sanayi ve ulaştırma sektörlerinde yeni projelerin hayata geçirilmesi ele alındı.

Türkmenistan’ın açık yatırım politikasını takdir eden Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası'nın temsilcileri, büyük ölçekli ulusal projelerin uygulanmasına aktif olarak katılmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

2016 yılı itibariyle Türkmenistan’da Japon şirketlerinin katılımıyla toplam değeri 6,5 milyar dolarlık 30’un üzerinde yatırım projesi tescil edildi. Japon şirketleri ile ortaklaşa, yeni gaz-kimya tesisleri ve gübre fabrikalarının inşası devam etmektedir. Bu projelerin yakın zamanda devlete teslim edilmesi öngörülmektedir.

Related posts

International Internet-Free Day

U.S.-Based Getty museum and Turkmenistan’s state museum begin cooperation to preserve a 5th century buddha head through the U.S. Embassy’s Afcp program

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

Teswirle