TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

Halk Maslahatı Yeniden Oluşturulacak

Türkmenistan Devlet Başkanı, Yaşlılar Konseyi toplantısında bu konseyin hukuk yapısının değiştirilmesi yönünde teklifte bulundu. Türkmen Lider, Türkmenistan Meclisi’nin oturumuyla Yaşlılar Konseyi’nin Halk Maslahatı olarak değiştirilmesinin daha anlamlı olacağını belirtti. Devlet Başkanı, halkın her kademesinden gelen insanların vatandaşların ülkenin siyasi hayatına daha fazla dahil olmasını sağlayacağını söyledi.

Türkmenistan Anayasasında kısmı değişiklik

Yaşlılar Konseyinin yarınki oturumunda Halk Maslahatının oluşturulması, 2018-2024 yıllar kapsayan yeni kalkınma programının kabulü ile ilgili kararların alınması bekleniyor. Bu kapsamda Türkmenistan Meclisinin Türkmenistan’ın Anayasasına değişiklik yapmakla ilgili Anayasal kanun ve Halk Maslaahatı hakkında Kanunun kabul etmesi beklenmektedir.

Ayrıca, Yaşlılar Konseyi’nde bazı ulusal tatil günlerini değiştirmek için bir öneri yapıldı. Özellikle Eylül ayı sonunda Türkmenistan Bağımsızlık Günü kutlaması, Mahtumkuli Şiir Günü'nü 27 Haziran'da kutlanan Kültür Sanat Günü ile birleştirmek ile ilgili öneriler yapıldı.

Bugünkü toplantıda ayrıca, halka bedava verilen elektrik, su, doğal gaz gibi kalemlerin ücretli yapılması teklif edildi. Toplantı yarın tamamlanacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Related posts

A solemn event dedicated to the renovation of the Health Center of Garamgol Etrap, Faryab province of Afghanistan and the provision of humanitarian aid

Joint conference of the European Union and Turkmenistan on “Green energy and EU strategies for the use of hydrogen and the reduction of methane emissions”

USAID Supports Turkmen Artisans to Expand Sales to Global Markets

Teswirle