TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Güney Kore Cumhurbaşkanı, Orta Asya turuna Türkmenistan’dan başlayacak

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in Orta Asya ülkelerini ziyaret edecek. Korea Times gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Moon Orta Asya turuna Türkmenistan’dan başlayacak. Cumhurbaşkanı’nın Türkmenistan ziyareti 16-18 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. 
Orta Asya turuna 3 günlük Türkmenistan devlet ziyareti ile başlayacak olan Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, daha sonra Özbekistan ve Kazakistan’ı ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Moon 2017 yılında göreve gelmesinin ardından ilk defa Orta Asya ülkelerini ziyaret edecek. 
Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in Türkmenistan ziyaretinde iki ülke arasında 40’a yakın işbirliği anlaşmasına imza atılması beklenmektedir. 
Cumhurbaşkanı Moon, Orta Asya turunda özellikle ekonomik işbirliği konularını masaya yatıracak. Seul yönetimi, Türkmenistan ile özellikle petrolgaz ve gazkimya endüstri alanında işbirliğinin daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Türkmenistan ile Güney Kore arasındaki karşılıklı ticaret hacmi son yıllarda 200 milyon dolar seviyesinden 2 milyar dolar civarına ulaştı. 
Türkmenistan, Koreli şirketler tarafından Türkmenistan'da uygulanacak projelerin finansmanında Kore İhracat-İthalat Bankası (KEXIM) ve Kore Ticaret Sigorta Şirketi (KSURE) ile işbirliğini genişletmeyi hedeflemektedir.
Güney Koreli LG ve Hyundai şirketleri, Japon TOYO şirketi ile işbirliğinde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Kıyanlı bölgesinde polietilen ve polipropilen üretimi için bir dev polimer fabrikası inşa etti. Projenin maliyeti 3.4 milyar doları buldu.

 

Related posts

Turkmenistan diversifying economy rapidly

Transport diplomacy: expansion of mutually beneficial cooperation

Ata Watan Eserleri

World Science Day for Peace and Development

Ata Watan Eserleri

Teswirle