TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

Duşanbe’de BDT Başbakanlar toplantısı yapıldı

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin Hükümet Başkanları (Başbakanlar) toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Tacikistan’ın dönem başkanlığında gerçekleştirilen ve Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzade’nin başkanlığında düzenlenen toplantıya, Türkmenistan’dan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katıldı. 
Ülkeler arasındaki başta ekonomik işbirliği olmak üzere enerji, ulaştırma, tarım, eğitim ve kültür münasebetlerinin görüşüldüğü toplantıya; Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Kazakistan Başbakanı Bakıtjan Sagintayev, Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abulgaziyev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Abdulla oglu Eyubov, Ermenistan  Başbakan Yardımcısı Ararat Mirzoyan, Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov, Moldova’nın Belarus Büyükelçisi Viktor Soroçan ve  Bağımsız Devletler Topluluğu İcra Komitesi Başkanı ve Sekreteri Sergey Lebedev katıldı. 
Toplantıda, fikri mülkiyet piyasasının oluşturulması ve geliştirilmesi, elektronik ve elektrikli ekipmanların atık yönetimi alanında işbirliği, devletlerarası standardizasyon ile ilgili belgelerin yayılması ve 15 Nisan 1994 tarihli Gümrük İşleri İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına Dair Protokol imzalandı.
Hükümet Başkanları, yenilikçi enerji geliştirme ve ileri enerji teknolojilerinin geliştirilmesi alanındaki işbirliği konsepti ve uygulanması için öncelikli eylem planını onayladı. 
Bir dizi bütçe ve finansal konu ele alındı. Toplantıda ayrıca hizmetlerde serbest ticaret anlaşması konulu müzakerelerin ilerleyişi hakkında bilgi verildi. 
Bir sonraki BDT Hükümet Başkanları toplantısının 2018’in sonbaharında Kasım ayında Kazakistan’da yapılması kararlaştırıldı. 
BDT Hükümet Başkanları toplantısı öncesinde Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, konuk başbakanları kabul etti. Rahman kabulde, BDT ülkeleri ile işbirliğinin öncelikli dış politikalarının başında geldiğini kaydederek, işbirliğinin devam ettirilmesi için hazır oldukları mesajını verdi. 
Tacikistan’ın Samon hükümet binasında gerçekleştirilen toplantıyı, yerli ve yabancı 300 civarında gazeteci takip etti.  
Toplantı kapsamında konuk başbakanlar arasında ikili görüşmeler yapıldı. 

 

Related posts

USAID Supports Environmental Audit Law in Turkmenistan

Experience a winter fairy tale with the Eastern Express in Türkiye

Events within the framework of the visit of the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia to Turkmenistan

Teswirle