TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Dr. Suver: Türkmenistan başarılı bir tarafsızlık politikası izliyor

Türkmenistan dünya topluluğu ile birlikte Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü kutladı. Türkmenistan’ın girişimiyle daha önce 12 Aralık’ta kutlanan Tarafsızlık Bayramı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından Uluslararası Tarafsızlık Günü olarak ilan edildi. Bunun sonucunda Türkmenistan’ın en önemli ulusal bayramı niteliğindeki Tarafsızlık günü uluslararası nitelik kazandı.

Uluslararası Tarafsızlık Günü dolayısıyla başkent Aşkabat’ta "Muhteşem İpek Yolu’nun Mirası ve

Uluslararası ilişkilere Sunumu" konulu uluslararası konferans düzenlendi. Dünyanın birçok ülkesinden akademisyenler, bilim adamları, siyasetçilerin davet edildiği konferansa, Marmara Grubu Vakfı Genel Başkanı Dr. Akkan Suver de katıldı. Dr. Akkan Suver konferans katılımcılarına yaptığı konuşmasında, Türkmenistan'ın sahip bulunduğu Tarafsızlık Statüsü’ nü Birleşmiş Milletler ’de Dünya Tarafsızlık Günü olarak kabul ettirmesinin önemi üzerinde durdu.

“Yıllardır tarafsızlık siyaseti ile kabul gören Türkmenistan, bu alanda ortaya koyduğu verimli çalışmalarının sonucunu aldı ve 12 Aralık tarihinin dünyada "Uluslararası Tarafsızlık Günü" olarak kutlanmasını temin etti.” diye konuşmasına başlayan Suver, Birleşmiş Milletler ‘in 12 Şubat 2017 günü aldığı bu karar, gerçekte Türkmenistan'ın ortaya koyduğu felsefenin ülke sınırlarını aşarak, ulusallıktan uluslararası arenaya ulaştığını, bu da takip edilen siyasetin doğruluğuna duyulan güvenin işareti olduğunu ifade etti.

Suver, "Daimi Tarafsızlık" statüsünün Türkmenistan'a sağladığı kazanımların en başında "güvenlik" ve "istikrar" geldiğini, kaynaklarını ülkenin kalkınmasına yönlendirmesine ve yabancı yatırımların önemli ölçüde ülkeye gelmesi katkı sağladığını belirtti.

Bu statünü Türkmenistan'a bölgede belli bir prestij de kazandırdığının altını çizen Suver, “Özetle ifade etmek gerekirse, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov'un önderliğinde bugüne kadar gerek küresel ve gerekse bölgesel seviyedeki ilişkilerinde dünden bugüne başarılı bir tarafsızlık siyaseti izleyerek, Orta Asya cumhuriyetleri arasında en güvenli ve istikrarlı bir ülke konumuna gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Bir Kuşak-Bir Yol Projesi üzerinde de duran Dr. Akkan Suver, “Yaklaşık 3.8 milyar insana kazanç getirecek ve bölge ülkelerinin işbirliğine, kalkınmasına ve barışına ivme kazandıracak olan İpek Yolu Ekonomik Kuşağı projesi, Pasifik Okyanusu'nu Atlas Okyanusu'yla yan yana getirecektir. Gene Pasifik Okyanusu'ndan Hint Okyanusu'na, oradan da Süveyş Kanalı aracılığıyla Akdeniz'e ve Atlas Okyanusu'na 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu'yla bölge ülkeleri ayrı bir zenginliğe ulaşacaktır.” dedi.

Suver, Çin kültürü, Türkmen kültürü, Slav kültürü, Kafkas kültürü, Ortadoğu kültürü, Balkan kültürü ve bunların yanı sıra Hint kültürü yan yana geldiğinde daha çok anlayış, daha çok dostluk duygusu kendiliğinden gerçekleşeceğini, bütün bu kültürlerle oluşacak işbirliği, yatırımlar için avantajlı politikaların önünü açacağını söyledi.

“Dün ipek ticareti kültürü vardı. Bugün enerji hatları kültürü var. Dün tarım ürünlerinin değiş tokuşu vardı. Bugün bilişimin akıl almaz paradigması yaşanıyor. Dün altın paranın kısıtlı alım imkanları vardı. Bugün kripto paraların sanal alemde söz sahibi olduğu bir dünya var” diyen Marmara Grubu Vakfı Başkanı Dr. Akkan Suver, Türkmenistan'ın bu tarihi gününde, Bir Kuşak-Bir Yol projesinin ülkelerimizin barış ve refahı için bir yol haritası belirlemesine umut ettiğini söyledi.

Related posts

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

USAID supports national forest program in Turkmenistan

Turkmenistan foreign policy – built on trust and peace

Teswirle