TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

Dünya liderleri, Türkmenistan’a geliyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 1.Küresel Sürdürülebilir Ulaştırma Konferansı’na ev sahipliği yapıyor. Dünyanın birçok ülkesinden cumhurbaşkanları, başbakanlar, başbakan yardımcıları, bakanlar, uluslararası örgüt temsilcileri Türkmenistan’a akın ediyor.

Sayın Devlet Başkanı, bugün itibariyle Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, AGIT Genek Sekreteri Lamberto Zanniyer, Kazakistan Başbakan Birinci Yardımcısı Askar Mamin, Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı Rusta Azimov, Tüm dünyadaki nakliyecilerin çatı kuruluşu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) Genel Sekreteri Umberto de Pretto ile görüştü.

Görüşmelerde genelikle ikili ilişkiler ele alındı. Ayrıca, taraflar Aşkabat’taki Uluslararası Ulaştırma Konferansı’nın öneminden bahsettiler. Bu alandaki işbirliği olanaklarını değerlendirdiler.

Sayın Devlet Başkanı, Pakistan Başbakanı ile Asya Uluslararası ulaştırma koridoru, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı gibi önemli projeleri konusunda da görüş alışverişinde bulundu.

AGIT Genel Sekreteri, Türkmen Lideri ile görüşmesinde, Türkmenistan'ın bölge için önemini vurguladı ve Afganistan'ın ekonomik açıdan kalkınmasında Türkmenistan'ın katkılarını takdir etti. 

Türkmen lider, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ile Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattının önemine değinerek, bu hattın ekonomik olarak avantajlı bir proje olduğunu ve Asya’nın güvenliği ile istikrarı bakımından önemli olduğunu ifade ettiler.

Türkmenistan Lideri ile İRU Genel Sekreteri, Orta Asya ve Hazar Havzası’nda yeni ulaştırma koridorlarının oluşturulmasına yönelik konuları değerlendirdi.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

Joint conference of the European Union and Turkmenistan on “Green energy and EU strategies for the use of hydrogen and the reduction of methane emissions”

USAID Supports Turkmen Artisans to Expand Sales to Global Markets

USAID Supports International IT Network Associate Certification in Turkmenistan

Ata Watan Eserleri

Teswirle