TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

Balkanabat’ta 100 metre yüksekliğinde bayrak direği dikildi

Türkmenistan’ın batısında yer alan Balkan vilayetinin merkezi Balkanabat kentinde 100 metre yüksekliğinde inşa edilen bayrak direği hizmete açıldı. Vilayet yetkililerinin ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende, Türkmenistan bayrağı göndere çekildi. Sözkonusu açılış Türkmenistan’da 12 Aralık günü kutlanacak Tarafsızlık Bayramı dolayısıyla düzenlendi.

Göndere çekilen Türkmen bayrağının büyüklüğü 600 metrekaredir ve onun uzunluğu 20 metre, genişliği ise 30 metreyi bulmaktadır. Bayrak direğinde her zaman asker nöbet tutacak.

Türkmenistan genelinde 100 metre yüksekliğindeki bayrak direkleri bütün vilayet merkezlerinde inşa edildi. 2015 yılında Mari, Türkmenabat ve Daşoğuz şehirlerinde bayrak direklerinin açılışı gerçekleştirilmişti. En yüksek bayrak direği başkent Aşkabat’ta bulunuyor. Aşkabat’taki direk 133 metre yüksekliğindedir. Bu bayrak direği, 2010 yılında en yüksek bayrak direk olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

Joint conference of the European Union and Turkmenistan on “Green energy and EU strategies for the use of hydrogen and the reduction of methane emissions”

USAID Supports Turkmen Artisans to Expand Sales to Global Markets

USAID Supports International IT Network Associate Certification in Turkmenistan

Ata Watan Eserleri

Teswirle