TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
GENERAL

Ahal ve Daşoğuz Vilayetine Yeni Vali atandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde ülkenin valileri ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, bölgelerin sosyo-ekonomik kalkınması, mevsimlik tarım işleri değerlendirildi ve atamalar yapıldı.

AHAL VİLAYETİNE YENİ VALİ

İlk olarak Ahal vilayet valisi Şöhrat Amangeldiyev bölgedeki buğday hasadı, pamuk tarlalarının bakımı yönünde rapor sundu.

Türkmen Lider, Ahal valisi Amangeldiyev’i vali görevinden alarak, onu Bakanlar Kurulu’nun tarım bölümün müdürü görevine atadı. Devlet Başkanı, eski valiye yeni görevine başarılar dileyerek, yeni görevinde kendisine su temini, toprak kadastrosunun hazırlanması konularına odaklanılması gerektiğini ifade etti. Eski vali Amageldiyev, yeni görevinde başarılı olmak için çaba göstereceğini kaydetti.

Ahal vilayet valisi görevine ise valinin tarımdan sorumlu yardımcısı Serdar Berdimuhamedov atandı. Devlet Başkanı, yeni validen hasat çalışmalarının en kısa zamanda sonlandırılması ve buğday hasadı güvenliğini ve kayıpsız nakliyesini sağlamak için çaba göstermesini istedi.

Yeni vali Serdar Berdimuhamedov, kendisine verilen görevi en üst düzeyde başarılı bir şekilde yürütmek için çaba harcayacağını belirtti.

Ahal vilayet vali yardımcısı görevine ise Sarahs ilçe valisi Hocageldi Hocageldiyev atanırken, Sarahs vali görevini geçici olarak vali yardımcısı K.Kiçiyev yürütecek.

DAŞOÄžUZ VİLAYETİNE YENİ VALİ

Video-konferans eşliğindeki çalışma toplantısında, Daşoğuz valisi Mammet Bayramguliyev, vali görevinden alınarak, Bakanlar Kurulu’nda gıda ürünlerinin sanayide işlenmesi daire başkanı görevine atandı. Eski vali, yeni büyük bir sorumluluk arz eden pozisyonda iyi niyetle çalışacağını ifade etti.

Türkmen Lider, Daşoğuz valisi görevine vali yardımcısı Nazarmurat Nazarmuradov’u atadı. Yeni valiye birçok talimatlar veren Türkmen Lider, gelecek hafta Meclis Başkanı ile birlikte Daşoğuz vilayetinde yeni yerleşim alanının temelinin atılacağını belirtti.

Daşoğuz vilayet vali yardımcısı görevine ise Saparmurat Türkmenbaşı ilçe valisi Velmurat Saparmuradov atandı.

Toplantıda ayrıca, Balkan, Lebap ve Mari vilayet valilier de kendi bölgesindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Related posts

Turkmenistan condemns attack on Azerbaijan Embassy in Iran

USAID supports national forest program in Turkmenistan

Turkmenistan foreign policy – built on trust and peace

Teswirle