TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
WORLD

5.Asya Oyunları’na Hazırlıklar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Türkmenistan, 17-27 Eylül 2017 tarihleri arasında Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak. Türkmenistan’ın ilk defa ev sahipliği yapacağı bu büyük spor organizasyonluğu için yapılmakta olan hazırlıklar tüm hızıyla sürdürülüyor.

5.Asya Oyunları İcra Komitesi’nin toplantısında Asya Oyunlarının sembolü olarak görülen Vepalı isimli Alabay köpeğinin sporun 21 dalı için hazırlanan örnekleri sunuldu. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın teklifi ile hazırlanan örnekler basında yayınlanarak, halkın tercihine sunuldu.

Bugünkü gün Aşkabat dev spor merkezine çevrildi. Kentte çok sayıda spor kompleksleri inşa edilmektedir. Olimpiyat Köyü projesi Orta Asya bölgesinin önemli spor tesislerinin biri haline geldi.

Asya Oyunları İcra Komitesinin toplantısında ayrı ayrı bakanlıklar tarafından bu konuda yapılan çalışmalar değerlendirildi. Özellikle sporcuların yetiştirilmesi, yabancı ülkeden gelecek spor kafilelerin ağırlanması, onlar için kültürel programların hazırlanması konusundaki çalışmalar anlatıldı.

Asya Olimpiyat Konseyi ile birlikte Asya bölgesinde, Avustralya ve Okyanus ülkelerinde 5.Asya Oyunlarının düzenli tanıtımı yapılmaktadır.

Ayrıca, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde ‘Asya Oyunları 2017: barış ve ilerleme adına uluslararası spor işbirliği’ konulu Uluslararası Spor Kongresi için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verildi. Bu toplantıya, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Asya Olimpiyat Konseyi yetkilileri, uluslararası spor federasyon temsilcileri ve çok sayıda misafirin katılması bekleniyor.

Asya Oyunlarına hazırlık kapsamında doping testlerin yapılması için Orta Asya Bölgesel Anti doping Örgütü ile birlikte seminerlerin düzenlendiği kaydedildi ve bu alanda yabancı şirketlerin davet edilmesi hedeflenmektedir.

Aşkabat’ta yabancı gazetecilerin davet edilmesi konusunda program hazırlandı. Ayrıca, bu toplantıda Asya Oyunlarının açılış ve kapanış törenleri hakkında bilgi verildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Related posts

Joint conference of the European Union and Turkmenistan on “Green energy and EU strategies for the use of hydrogen and the reduction of methane emissions”

USAID Supports Turkmen Artisans to Expand Sales to Global Markets

USAID Supports International IT Network Associate Certification in Turkmenistan

Ata Watan Eserleri

Teswirle