TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

En iyi ilçeye 1 milyon dolar para ödülü verildi

Türkmenistan’da her sene bölgesel Kalkınma Programının başarılı bir şekilde uygulanması, tahıl, pamuk ve diğer tarım ürünlerinin toplanması, sosyal tesislerin devreye alınması, istihdam, kültürel eğlence ve bölge sakinlerinin kültürel ve sportif aktivitelerde yer alması gibi göstergeler kapsamında ‘En iyi ilçe’ seçilmektedir.

2018 yılı itibariyle bu unvana Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayeti Esenguli ilçesi sahip oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı 1 Şubat tarihinde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında ‘En iyi ilçeye’ Devlet Kalkınma Fonu’ndan 1 milyon dolar para ödülünün verilmesi yönünde karar imzalamıştı. Bu karar çerçevesinde Ulusal Sendikalar Merkezi Başkanı Gurbangül Atayeva, Esenguli ilçe valiliğinde yapılan toplantıda, ilçenin para ödülünü takdim etti.

Toplantıda konuşma yapan bölge sakinleri, ülkede devam eden kapsamlı reform çalışmaları sonucunda ülkenin en uzak köşelerinde de büyük değişikliklerin yapıldığı ifade edildi.

2020 yılına kadar olan Ulusal Kalkınma Programı kapsamında Esenguli ilçesinde yeni valilik binası, hali fabrikası, kültür merkezi, haberleşme istasyonu, deniz suyunu arıtma tesisi, ticaret merkezi, villa tipi konutlar, poliklinik ve çok fonksiyonlu hastane, en son eğitim teknolojisi ile donatılan kreş ve okul, spor merkezi inşa edildi. 2016 yılında Esenguli kasabası kent statüsü kazandı.

Balıkçıların, petrolcülerin ve halıcıların kasabası olan Esenguli ilçesi, Türkmen Liderin göreve gelmesiyle büyük bir değişim yaşayan ilçelerden birisi oldu. Bölge sakinleri yaptığı açıklamalarda, Türkmen Lideri 2007 yılında Devlet Başkanlığı görevine seçilmesiyle birlikte ilk ziyaret ettiği bölgelerden birisinin Esenguli ilçesi olduğunu büyük bir gururla ifade ediyorlar.

Esenguli ilçesinin topraklarında Keymir, Güney Kamışlıca, Körpece, Akpatlavuk, Ekerem, Şatut, Nebitlice gibi pekçok dev petrolgaz sahaları bulunmaktadır. Bu bölgede üretilen petrol Körpece-Balkanabat petrol hattıyla Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’ne gönderilmektedir.

İlçeye ödülünün takdim edilmesiyle ilgili düzenlenen tören konser programı ile son buldu.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda metanol önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistan konteýner gatnawlary baradaky Ylalaşyga goşular

Ulag boýunça türkmen-rus topary dörediler

Teswirle