TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Elektronik Devlet sistemli ilk toplantı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferansı bağlantı sistemiyle Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının bazıları, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri ile toplantı gerçekleştirdi. Ülkedeki mevsimlik tarım işleri, Aşkabat ve bölgelerdeki sosyo-ekonomik kalkınma programının değerlendirildiği toplantıda, elektronik devlet sistemiyle Devlet Başkanı’nın aldığı kararlar, imzaladığı atama kararları derhal vilayet valilerine ulaştı.

Devlet Başkanı ilk olarak video-konferans bağlantısı ile tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev ve Ahal vilayet valisi Ş.Amangeldiyev ile görüştü. Vali, Türkmen Lideri’ne ekim mevsiminin başarılı bir şekilde yürütülmesi için alınan tedbirler, buğday mahsullerinin sulanması ve onları mineral gübrelerle gübreleme sıra yaşamın sosyal standartlarını iyileştirmeye yönelik faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Türkmen Lider, ulusal ekonomideki tarım sektörünün önemine değinerek, bu alandaki çalışmaların hızlandırılmasını istedi. Devlet Başkanı ayrıca, meyve ve sebze üretiminin arttırılması, daha fazla patates ve meyve ağacı yetiştirilmesi, yeni köylerde yeşillendirme kampanyalarının yürütülmesi konusunda bir takım talimatlar verdi.

Daha sonra Balkan valisi Y.Gılıcov ile görüşen Türkmen Lider, bölgenin iklim şartlarına göre, meyve ve sebze üretiminin arttırılması yönünde talimatlar verdi. Bazı ilçelerdeki yetkililerin çalışmalarından memnun kalmadığını ifade eden Devlet Başkanı, atamalar gerçekleştirdi.

Ardından Daşoğuz valisi M.Bayramguliyev, Lebap valisi T.Atahallıyev ve Mari valisi D.Annaberdiyev ile görüşen Devlet Başkanı, bu valilere de tarım sektöründeki çalışmaların her zaman kontrol altında tutulması, çiftçilerin gübreler, su ve tohum ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda talimatlar verdi.

Bu valilerden de sebze ve meyve üretimlerinin, özellikle patates üretiminin yapılması konusunda gereken çalışmaların yapılmasını istedi.

Vilayet valilerine yeni kültür, sağlık ve spordan sorumlu yardımcıları görevlendirirken, kültürden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva ile de görüşen Devlet Başkanı, 2019 yılında ‘Türkmenistan – Başarılar Ülkesi’ sloganıyla gerçekleştirilecek kültürel etkinliklerin organizasyon seviyesinin üst düzeyde tutulmasını istedi.

Daha sonra Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev ve Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdulıyev ile görüştü.

Aşkabat Belediye Başkanı Durdulıyev, başkentteki inşaat projeleri ve şehrin altyapısının güçlendirilmesi yönündeki çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Türkmen Lider, şehrin bütün idarelerinde yeni teknolojilerin kullanıma özen gösterilmesini istedi. Bu alanda dünya tecrübesinin öğrenilmesi konusunda talimatlar verdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın bu toplantısı ülkenin elektronik devlet sistemine aşamalı olarak geçtiğinin bir göstergesi oldu. Türkmen Liderin imzaladığı kararlar derhal bölgelere ulaştı. Türkmenistan’da 2019-2025 dijitalleşme dönemine resmen başladı. Devlet Başkanı, bölge valileri ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile video-konferansı bağlantı sistemiyle görüşmeler gerçekleştirmektedir. Toplantılarda alınan kararların anında ulaştırılması yönünde uygulanan yeni sistemler, hükümet faaliyetlerine tamamen farklı bir hız ve yaklaşım getirmiştir. Yönetim yapısındaki dijital dönüşüm, devlet kurumlarının işleyişini etkileyen kilit bir faktör haline gelecektir.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle