BIZNES

Ekonomi ilk çeyrekte yüzde 6,2 büyüdü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun geniş katılımlı toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, Meclis Başkanı yanı sıra bakanlar, vilayet valileri, ilçe valileri, kamu kurum yetkilileri, sivil örgüt temsilcileri, rektörler, gazete editörlerinin davet edildiği toplantıda, 2018 yılının Ocak-Mart aylarının büyüme rakamları açıklandı. Ayrıca, Bakanlar Kurulu’nda görevlendirmeler gerçekleştirildi.

Bakanlar Kurulu’nda yapılan açıklamaya göre, Türkmenistan’ın 2018 yılının ilk çeyreğindeki Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ndaki büyümenin yüzde 6,2 oranında olduğu açıklandı. Söz konusu dönemde sanayide yüzde 4,6, ulaşım-iletişimde yüzde 10,5, ticarette yüzde 7,6, tarımda yüzde 3,2 ve hizmete sektöründe yüzde 10,1 oranında büyüme gerçekleşti.

Geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında ürün üretiminde yüzde 4,1 oranında bir artış görüldü. Üç aya ait sonuçlara göre, perakende ticaret cirosunun hacmi 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,2 oranında artmıştır. Tüketici mallarına yönelik fiyatların yanı sıra, halka sunulan hizmete tarifeleri de belirlenen limitler dahilinde tutuldu.

İlk çeyrekte ürün ihracatında yüzde 14,2 oranında artış yaşandı.

Müzik Festivaline Ev Sahipliği Yapılacak

Bakanlar Kurulu’nda yapılan açıklamada, 18-19 Nisan tarihlerinde Aşkabat’ta Saz Sanatının tarihi kaynakları konulu uluslararası konferans ve festival düzenlenecek. Bu festivale katılmak üzere yurtdışında çok sayıda sanatçıların ve folklor ekiplerinin gelmesi beklenmektedir. Program kapsamında bilimsel konferans ve konserler düzenlenecek. Yabancı uzmanlar Türkmenistan’ın kültür alanındaki eğitim kurumlarında öğrenciler ile buluşacak.

Bu festivalin Türkmenistan ile dünya halklarının arasındaki kültürel bağların pekiştirilmesi için önemli olacağı kaydedildi.

Dış Politikanın Öncelikleri

Toplantıda, Türkmenistan’ın dış politika önceliklerinin hayata geçirilmesi konusundaki çalışmalar değerlendirildi. Bu bağlamda, dünya ülkeleri ile çeşitli düzeyde müzakerelerin ve görüşmelerin yapıldığı, bunun sonucunda bir dizi anlaşmalara imza atıldığı ifade edildi.

 2018 yılının başından bu yana Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkeye 151 yabancı heyet geldi. Ayrıca, yurtdışına 157 Türkmen heyeti gönderildi. Çeşitli düzeyde 64 etkinlik yapıldı. Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişare toplantıları devam ettirilmektedir.

Hükümetler arası komisyonlar kapsamında Türkmen-Rus hükümetler arası komisyonun ticaret ve yatırım destekli çalışma grubunun ve Türkmen-Tatar ortak çalışma grubunun toplantısı yapıldı. Ayrıca, söz konusu dönemde İran, İngiltere ve İtalya iş dünyası temsilcileri ile ortak iş forumları düzenlendi.

Devlet Gıda Sanayi Birliği Yeniden Düzenlendi

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin eğitim, tarım, sanayi ve diğer sektörlerindeki çalışmalara da değinildi. Bu değerlendirmeler kapsamında Devlet Gıda Sanayi Birliği’nin yeniden düzenlenmesi konusunda karar alındı. Türkmen Lideri’nin kararıyla Gıda Sanayi Birliği Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı’na devredildi ve bu bakanlık bünyesinde faaliyet gösterecek.

Ýene-de okaň

Owgan işewürleri Türkmenbaşy halkara portunyň mümkinçilikleri bilen gyzyklanýar

Özbegistan Respublikasynyň haryt-çig mal biržasy bilen hyzmatdaşlyk

“Arterail” kompaniýasynyň wekiliýeti Türkmenistana çagyryldy

Telekeçiler üçin elektron söwda okuwy

Halkara hususy hukugynyň kadalary ornaşdyrlar : Şertnama-hukuk kanunçylygy kämilleşdiriler

Baş Redaktor

Donald Tramp sport aýakgaplarynyň önümçiligini ýola goýdy