JEMGYÝET

Efsane haltercinin hayat hikayesi: Altymyrat Orazdurdyyev

Türkmenistan’da son yıllarda çeşitli spor dallarında dünya ve Asya şampiyonları yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ülkede pek çok spor dalıyla ilgilenen sporcuların sayısı da bir hayli artmaktadır. Türkmenistan’ın yetiştirdiği halterci Altymyrat Orazdurdyyev 3 defa dünya şampiyonu oldu. Şimdi dünya şampiyonu olarak adını efsane sporcuların listesine yazdıran Altymyrat Orazdurdyyev’i tanıyalım. Onun hayat hikayesi ile ilgili bir yazı dizisi Türkmenistan gazetesinde gazeteci Goçnazar Heşdekov imzası ile yayınlanmıştır.

AKYAP RİVAYETİ

Türkmenistan’ın Mari vilayetinin Sakarçage ilçesinin Akyap köyünde dünyaya gelen Altymyrat Orazdurdyyev, Türkmenistan’ın spor alanındaki başarılarını perçinleştiren ve Türkmenistan’ın adını dünyaya duyuran bir sporcudur.

Altymyrat çok çocuklu bir ailede büyüdü. Normal çocuklar gibi köy hayatının bir parçası olan işler, hayvanları gütmek ve diğer tarım işleri ile meşgul olmuştur. Ancak Altymyrat’ı diğer çocuklardan farklı kılan özellik ağabeyleri Beşim ve Orazberdi gibi ağırlık kaldırmak sporuna merak salması olmuştur.

Onun ağabeyi Orazdurdy Orazdurdyyev Altymyrat’I ilk defa antrenman için geldiğine, sen ağırlık kaldırabilecek kapasitede değilsin. Halterci olmak için biraz kilolu olmak gerekir diye geri çevirmiş. Şimdiler de Orazberdi o zaman çok büyük hata yaptığı hatırlamaktadır.

Altymyrat ağabeyin geri çevirmesine rağmen, halterci olmayı hedefledi. 1981 yılında 5.sınıf öğrencisi Altymyrat halterci olmak için antrenmanlara başladı, il ve ilçelerde kazandığı başarılar sonucunda 1983 yılında Aşkabat’a gelmiştir. Aşkabat’ta kendini gösteren Altymyrat 1986 yılında Türkmenistan Milli Spor ve Turizm Enstitüsünde çalışmalara başladı ve 1988 yılında eski SSCB’de gençlerin arasında şampiyon oldu. Tecrübeli antrenör B. Abramyan’ın öncülüğünde daha büyük başarılar için çalışmalara başladı.

3 Defa Dünya Şampiyonu

Altymyrat gençlerin arasında dünya ve Avrupa şampiyonalarında büyük başarılara imza attıktan sonra 1989 ve 1993 yılları arasında 3 defa Avrupa ve 3 defa Dünya Şampiyonu olmuştur. Onun 1993 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde kazandığı başarı büyük anlam kazandırmıştır. Çünkü o turnuvada Altymyrat Türkmenistan’ı temsil etmiştir. 1992 yılına Barcelona’daki Olimpiyatlarda 76 kiloda dünyanın gelmiş geçmiş en büyük haltercilerinin birisi olduğunu kanıtlamıştır.

“Nasıl geliyor, nasıl kaldırıyor, bunlar hep dikkat edilmiştir. Ancak Altymyrat’ın kazandığı sonuçları tekrarlamak mümkün değil” diye tecrübeli antrenör İkram Matkarimow her zaman dillendirmiştir. İkram Matkarimov Altymyrat’ın çok cömert bir insan olduğunu, cebinde 10 manat parası var ise onun 8 manatını kendi paran gibi görebileceğini ifade etmektedir.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy