JEMGYÝET

ECO Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları Avaza toplantısı

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (ECO) Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları’nın 9.toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı.

Ulaştırma ve lojistik alanındaki bölgesel işbirliğinin görüşüldüğü  toplantıya, ECO’ya üye; Azerbaycan, Afganistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Türkmenistan, Türkiye, Tacikistan ve Özbekistan’dan 70’in üzerinde temsilci katıldı.

Avaza’daki Deniz otelinde yapılan toplantıya, ECO yanı sıra BM Asya ve Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (UNESCAP), Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) ve diğer örgütlerin üst düzey yöneticileri katıldı.

Toplantı kapsamında bölgesel ulaştırma ve haberleşme hizmetleri pazarının gelişimi, demiryolu, karayolu ve deniz taşımacılığı ile yük ve yolcu taşımacılığı, sivil havacılık konuları ele alındı.

Taşımacılık ve lojistik alanında altyapı projeleri üzerinde durularak, ECO ülkelerinden geçen ana ulaşım koridorlarının rekabeti ve ticari getirileri konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda konuşmasını İngilizce yapan Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın ulaştırma sektörünün ulusal kalkınma programı kapsamında bütün ulaştırma araçlarının teknik altyapısının sistematik olarak güçlendirildiğini, ülke genelinde havalimanları, demiryolları, otomobil köprülerinin inşa edildiğini belirtti.

Toplantıda, Türkmen Lideri’nin Orta Asya'dan Türkiye'ye bağlantısı olacak karayolu oluşturulması teklifi, Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye, Avrupa-Kafkasya-Asya (TRACECA) ulaşım koridorları üzerinde fikir teatisinde bulunuldu.

ECO Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları toplantısı ilgili protokolün kabulü ile son buldu.

1985 yılında kurulan ECO örgütüne 10 ülke üye; Azerbaycan, Afganistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Türkmenistan, Türkiye, Tacikistan ve Özbekistan. BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gözlemci statüsüne sahip olan ECO, Avrupa Birliği başta olmak üzere diğer uluslararası örgütler ile yakında işbirliği yapmaktadır.

 

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi