DÜNÝÄ

ECO 23.Dışişleri Bakanları Toplantısı Duşanbe’de yapıldı

Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Dışişleri Bakanları’nın 23.Toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığında heyet katıldı.

Duşanbe’deki toplantıda, örgüte üye ülkeler arasındaki projelerin hayata geçirilmesi, uluslararası örgütler ile işbirliği konuları ele alındı.

Ayrıca, ECO 2025 Perspektifi programı kapsamında Afganistan ile yapılacak işbirliği konuları ele alındı. Ayrıca örgütün mali ve idari konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Türkmen tarafı toplantı kapsamındaki açıklamasında, ECO üye ülkeleri arasında ulaştırma ve enerji alanında işbirliğinin geliştirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

"Bu sürece, mevcut rekabet avantajlarını kullanarak, yeni ulaşım ve geçiş koridorlarının oluşturulmasında tam ve etkili bir katılımcının rolünü garantilemek için zamanında ve aktif olarak entegre olmak, enerji yolları – bizim görüşümüze göre, öngörülebilir gelecek için ortak acil görevlerimiz olmalı" diye Türkmen Bakan açıkladı.

Toplantıya, Türkmenistan yanı sıra Afganistan Dışişleri Bakanı Salaheddin Rabbani, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dinara Kemelova, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmut Mammed Guliyev, Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Akilbek Kamaldinov, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Özbekistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Abducabbar Abdvahidov ve Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri İbrahim Halil Akçe ve diğer yetkililer katıldı.

Türkmen heyeti, Duşanbe temasları kapsamında Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’nda görüşmelerde bulundu. Bu görüşmelerde, Türkmenistan ile Tacikistan arasında imzalanan stratejik işbirliği anlaşmasının karşılıklı olarak onaylanmasına ilişkin protokole imza atıldı.

Türkmen Bakan ayrıca, İran ile Afganistan Dışişleri Bakanları ile işbirliği konularını görüştü.

ECO örgütüne üye ülkelerin Ulaştırma Bakanları’nın 9.toplantısının Mayıs ayında Türkmenistan’ın Avaza turizm bölgesinde yapılması planlanmaktadır.

Halihazırda bu örgüte; Kazakistan, Azerbaycan, Afganistan, İran, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Türkiye ve Özbekistan üye.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň goraghanalary Bütindünýä mirasynyň sanawyna girizildi

1301 adam Türkmenistanyň raýatlygyna kabul edildi

Ýaponiýanyň Parlamentiniň wekilleri Türkmenistanyň Prezidentini doglan güni bilen gutladylar

Merkezi Aziýa-Ýaponiýa sammitini geçirmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan-BAE: energetika pudagynda daşky gurşawy goramak

Ankarada Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününe bagyşlanan dabara geçirildi