JEMGYÝET

EBRD’den Türkmen işadamlarına ihracat semineri

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkmenistan’daki küçük ve orta ölçekli işletmeler için ihracatı geliştirme semineri düzenleyecek.

3 günlük “İhracat ve Ticaret Finansmanı En İyi Uygulamaları” konulu eğitim semineri 20-22 Şubat 2019 tarihleri arasında Aşkabat’taki Yıldız otelinde gerçekleştirilecek. Bu etkinliğin, daha önce ürünlerini ihraç etmekle ilgili olan ve ihracatın temelleri hakkında temel bir bilgiye sahip olan yerel imalat işletmelerinde ihracatı genişletmesi amaçlanmaktadır.

Seminerlere katılmak için 5 Şubat 2019 tarihine kadar knowhowturkmenistan@ebrd.com. e-posta adresine başvuru yapılması gerekmektedir. Katılımcı sayısı sınırlıdır.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin resmi internet sitesinde de yer alan habere göre, söz konusu etkinlik EBRD ile birlikte İngiltere’nin Aşkabat Büyükelçiliği tarafından yapılacak. Eğitim kursu, özellikle Türkmenistan girişimcileri – endüstriyel işletmelerin yöneticileri ve ayrıca Türkmenistan’ın küçük ve orta ölçekli işletmelerindeki ihracat yöneticileri için geliştirilmiştir. Eğitim semineri, dünyadaki iş ortamının gelişimine yardım sağlayan İngiliz Crown Agents şirketi uzmanları tarafından yürütülecek.

Pratik etkileşimli oturumlar ve bireysel danışmanlık oturumları, girişimcilerin bir ihracat büyüme stratejisi ve iş stratejileri ve hedeflerine uygun bir eylem planı geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Özel işletmelerin ihracat potansiyelini artırmaya yönelik eğitimler EBRD tarafından Türkmenistan’da bir kaç yıldır düzenlenmektedir, ancak bu, uluslararası düzeyde iş geliştirme seviyesine ulaşmayı hedefleyen deneyimli üreticiler için tasarlanmış ilk “Advanced” kategorisindeki eğitim kursudur.

***

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Orta Asya İcra Müdürü Bruno Balvaner başkanlığında bir heyet, Türkmenistan’ı ziyaret etti.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmede, taraflar Türkmenistan ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası arasındaki ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesi konularını görüştü. Özellikle, Hazar Denizi’nin Hukuki Statüsü Sözleşmesini imzaladıktan sonra kıyı devletlerinin bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi konuları değerlendirildi.

Taraflar ayrıca TAPI ve Trans-Hazar gaz boru hattı projesiyle ilgili atılacak adımlar konusunda görüş alışverişinde bulundular. Ek olarak, taraflar EBRD’nin 2019-2024 yılları için Türkmenistan stratejisine ilişkin olarak, Türkmen tarafının önerileri ele alındı.

 

 

Ýene-de okaň

Türkiýäniň wise-prezidenti Arkadag şäherine baryp gördi

Ata Watan Eserleri

Jewdet Ýylmaz: türkmen tebigy gazyny dünýä bazaryna çykarmakda hyzmatdaşlyga taýýardyrys

Ahalteke atçylyk sungaty ÝUNESKO-nyň sanawynda

Hökümetara türkmen-türk toparynyň 7-nji mejlisi geçirildi

Jewdet Ýylmaz: Türkmenistan esasy söwda hyzmatdaşymyz

Türkiýe Respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisi badalga aldy

Ata Watan Eserleri