JEMGYÝET

Dubai’de Aşkabat-2017 Oyunları heyecanı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 150 gün kalması dolayısıyla kültür etkinliği düzenlendi.  Programa, BAE’deki yabancı misyon şefleri, BAE spor federasyon yetkilileri, BAE’deki Türkmen vatandaşları ve Dubai halkı katıldı.

Kültür programı BAE Aşkabat Büyükelçiliği ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı ve Türkmenistan Devlet Spor Komitesi tarafından organize edildi. Asya Oyunları’na yapılan hazırlıkların ve Türkmenistan’ın başarılarının anlatılması amacıyla düzenlenen açık hava programında, Asya Oyunları le ilgili görsel şov düzenlendi ve ardından Türkmen sanatçıları sahne aldı. Galkınış folklor ekibi gösterilerini sundu, ülkenin tanınmış şarkıcıları Züleyha Kakayeva ve Atacan Berdiyev şarkılar seslendirdi. Ayrıca, Türkmenistan karate milli takımı gösterilerini sundu.

Tiflis’te Siyasi İstişare Toplantısı Yapıldı

Başkent Tiflis’te Türkmenistan ile Gürcistan Dışişleri Bakanlıkları arasında bakan yardımcıları düzeyinde siyasi istişare toplantısı yapıldı. Toplantıda, ülkeler arasındaki ilişkilerde gelinen mevcut durum değerlendirilmesi yapıldı. Enerji ve ulaştırma alanındaki işbirliği görüşüldü.

Gürcistan tarafı, bu sene Eylül ayında Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının ülkeler arasında dostluk ve işbirliğinin bundan sonraki dönemde de gelişmesine, spor ve sağlıklı yaşamın propaganda edilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

Ayrıca taraflar ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerin 25.yılı dolayısıyla kültür etkinlikleri düzenlenmesi konusunda karşılıklı teklifte bulundular.

Türkmen heyeti ayrıca, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile de görüştü.

Türkmenistan-Rusya İlişkilerinin 25.yılı

Rusya’nın başkenti Moskova’da iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25.yıldönümü dolayısıyla yuvarlak masa toplantısı yapıldı. Görüşmede, ülkeler arasındaki ikili münasebetler değerlendirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın geçen sene Kasım ayında Rusya’ya yaptığı ziyaretin ülkeler arasındaki stratejik işbirliğinin önemli bir göstergesi olduğu kaydedildi. 

Toplantıya katılanlar Türkmenistan ile Rusya’nın bölgesel ve uluslararası konularda aynı görüşe sahip olduğunu ve uluslararası örgütler bazında yakından işbirliği yaptığını belirttiler.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň Prezidentine gynanç bildirdi

Watan harmanyna 1 million tonnadan gowrak ak bugdaý tabşyryldy!

Arkadag şäherinde Çeperçilik haly kärhanasy gurlar

Medeniýet hepdeligine badalga berildi

Gurban Berdiýew Azerbaýjanyň “Turan” toparynyň tälimçisi boldy

Ata Watan Eserleri

Ronaldoly Portugaliýa 1/8 finala çykdy