JEMGYÝET

DSÖ: Türkmenistan sigaraya karşı mücadelede başarılı

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni atanan Aşkabat temsilcisi Paulina Karvovska ile görüştü.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, DSÖ temsilcisi Karvovska Türkmenistan’ın tütün kullanımı ve dumansız hava sahasının oluşturulması, sigaraya karşı mücadelede büyük başarılara imza attığını kaydetti.

Türkmen tarafı, Türkmenistan ile DSÖ arasındaki işbirliğinden memnun kaldığını ve çeşitli hastalıklara karşı mücadeledeki işbirliğinin önemli olduğunu ifade etti. Görüşmede, 2013 senesinde Aşkabat’ta gerçekleştirilen bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı mücadele konulu 1.Avrupa Bakanlar Konferansı’nın önemine değinildi.

Türkmenistan tütün kullanımı konusunda önemli hedefler belirledi. 2025 yılında tütünden serbest ülke konumuna gelmek istiyor. Bu döneme kadar sigara içen büyük yaştaki nüfusun yüzde 5 oranı geçmemesi için çaba gösteriliyor.

Halihazırda da, Türkmenistan tütün kullanımına karşı mücadelede ön sıralarda yer almaktadır. Nisan 2016 yılının verilerine göre, Türkmenistan Avrupa bölgesinde en az sigara içe ülke konumunda. Bu alandaki rakam yüzde 8,3.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün kullanıma karşı mücadele konulu Çerçeve Sözleşmesi 21 Mayıs 2003 yılında kabul edilerek, 27 Şubat 2005 senesinde yürürlüğü girmişti. Türkmenistan bu uluslararası sözleşmeye 2011 yılında dahil oldu. Bu bağlamda, ülkede tütüne karşı mücadelede ulusal eylem planı kabul edildi. Tütün ürünlerinin satışı ile ilgili yasal düzenlemeler yapıldı. Uluslararası örgütler ile bu alandaki işbirliği güçlendirildi.

Ýene-de okaň

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidentiniň täze kitaby Ankarada tanyşdyryldy