BIZNES

Doha’da Türkmenistan-Katar İş Forumu Düzenlendi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 15-16 Mart tarihlerinde yapılması beklenen Katar ziyareti öncesinde Türkmenistan-Katar İş Forumu düzenlendi. St.Regis Doha otelinde düzenlenen forumun kapsamında Türkmenistan’ın ekonomide kazandığı başarılar hakkında sunumlar gerçekleştirildi.

Katar işadamlarına Türkmenistan’ın tekstil, enerji ve diğer alanlardaki potansiyeli hakkında bilgi verildi. Türkmenistan Tekstil Bakanlığı bünyesinde bulundurduğu 70’den fazla fabrika ile Türkiye, ABD, Rusya, Avrupa, Kanada başta olmak üzere 30’un üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Gelecekte bu alandaki üretim faaliyetlerinin arttırılması ve daha fazla ülkeye ihracat yapılması planlanıyor.

Kimya sanayi sektörünün geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapılıyor. Bu alanda teknik iyot, brom ve brom ürünleri, kostik soda, klor ve klorlu ürünler dayalı bir üretimin tesis edilmesi için büyük projeler hayata geçirilecek.

İnşaat malzemelerinin üretimi için de dev yatırımlar öngörülmektedir. Çimento fabrikaları, cam ve cam ürünleri, seramik tuğla gibi üretim tesislerinin inşa edilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, bunun yanı sıra elektronik sanayinin gelişmesi, ev aletleri ve tarım makineleri üretimi için imkânların oluşturulması öngörülmektedir.

Öte yandan, Türkmenistan’da medikal sektörün geliştirilmesine de büyük önem verilmektedir. Ülkede çok sayıda çeşitli ilaçların üretilmesi ve ihraç edilmesi hedefleniyor.

Türkmen Firmaları, Katar’a ihracat Gerçekleştirecek

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Türkmen firmalar, Katarlı işadamlarına kendi projelerini tanıttı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin üye 16 bin işadamı bulunuyor.

Türkmen işadamları inşaat, tarım, gıda, ticaret, eğitim ve hizmet sektöründe önemli faaliyetlerde bulunuyor. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin kurumlarında ve fabrikalarında 160 bin iş alanı oluşturuldu.

Türkmenistan’ın iç piyasasını gıda ürünleri ile tatmin eden Türkmen firmalar, Katar’a da yüksek kalitedeki gıda ve diğer ürünleri ihraç etmeye hazır. 

2016 yılında Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmalar tarafından 2 milyar dolar değerinde 140’dan fazla inşaat projeleri teslim edildi. Türkmen inşaat firmaları Moldova’da kreş, Rusya’nın Astrahan Bölgesinde 190 öğrenci kapasiteli okulun inşasını sürdürüyor.

Türkmenistanlı işadamları Katarlı ortaklarını sanayi, inşaat, tarım, turizm sektörlerinde projelere yatırım yapmaya ve ortak üretim tesislerini kurmaya davet etti.

İş Forumunun Önemli Gündem Maddesi: Enerji

 Doha’daki İş Forumunun önemli gündem maddelerinin birisini enerji sektöründeki işbirliği teşkil etti. Türkmenistan’ın enerji kaynaklarının rezervi 71 milyar ton petrole eşdeğerdir. Bunun 53 milyar tonu karada, 18 milyar tonu ise denizdedir.

Türkmenistan tespit edilen doğalgaz kaynakları bakımında dünyada 4.sırada bulunmaktadır. Yabancı ve bağımsız araştırma kurumu Gafney, Cline&Associates’in bilgilerine göre, sadece Galkınış doğalgaz sahasının rezervi 26,2 trilyon metreküp tahmin edilmektedir.

Türkmenistan’da 180’den fazla petrol ve doğalgaz yatağı açıldı. Orta Asya’nın en önemli doğalgaz ihracatçılarından Türkmenistan, bu alandaki ihracatını arttırmak için önemli potansiyele sahiptir.

Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında enerji kaynaklarına zengin. Ulusal ve uluslararası uzmanların tahminlerine göre, Hazar’ın kıyısında 12 milyar ton petrol ve 6,2 trilyon metreküp doğalgaz rezervi bulunmaktadır. Halihazırda, ürün paylaşımı anlaşması kapsamında 5 deniz blokunda yabancı şirketler faaliyet gösteriyor.

Çin ve İran’a doğalgaz ihraç eden Türkmenistan, TAPİ projesiyle Güney Asya ülkelerine doğalgaz ihracatını gerçekleştirmek istiyor.

Öte yandan, iş forumu kapsamında bir dizi ikili görüşmeler yapılacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar