JEMGYÝET

Doğalgazdan benzin üreten tesisi test denemelerine başladı

Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan doğalgazdan benzin üreten tesisinde (GTL), test denemeleri başladı. Türkmenistan’ın Ahal vilayetine bağlı Ovadandepe kasabasında inşa edilmekte olan bu tesis, bu sene içerisinde hizmete açılacak.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu tesisi ziyaret etti ve fabrikada çalışma koşulları hakkında bilgi aldı. 2014 yılında temeli atılan Türk ve Japon ortaklığı ile inşa edilen tesisin inşaat ve montaj işleri tamamlandı. Japon Kawasaki Heavy Industries Ltd ve Türk Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketleri konsorsiyumu tarafından inşa edilen tesis, Danimarka’nın Haldor Topsoe firmasının teknolojisi kullanıldı.

Tesis bir yılda 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgazı yeniden işleyerek, Euro-5 standardının en yüksek çevresel gereksinimleri kapsamında A-92 oktanlı (RON-92) benzin, 12 bin ton rafine dizel yakıt ve 115 bin ton sıvılaştırılmış gaz üretilecek. Bu yatırım projesinin toplam değeri yaklaşık 1 milyar 700 milyon dolarıdır. Bu projenin finanse edilmesine Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) da katıldı. Tesis 800’e yakın yeni iş imkanı sağlayacak.

Dört ana teknolojik tesisattan oluşur: metanol, benzin sentezi ve otomotiv yakıtının kalitesini arttırman bölüm. Tüm işlemler otomatik ve merkezi yönetime tabidir. Basınçlı hava, azot ve oksijen gibi teknolojik işlem için gerekli bileşenlerin üretimi için yardımcı binalar yer almaktadır.

GTG – Gas to gasoline projesi, Danimarka firması Haldor Topsoe tarafından geliştirilen ve yüksek verimli katalizörlerle birlikte, minimum enerji tüketimi ve çevresel etkiye sahip yüksek kaliteli benzin üretilmesine olanak sağlayan TIGAS ™ teknolojisine dayanmaktadır. Bu teknoloji ilk defa Türkmenistan’da uygulanmaktadır. Sentetik benzin yeni bir yakıt türü ve çevre dostudur.

Tesiste, su arıtma sistemleri, buhar üretimi ve elektrik test denemeleri yapıldı. Şu an benzin üretim ünitesinin test denemeleri için hazırlıklar yapılmaktadır.

JAPON HEYETİ TÜRKMENİSTAN’A GELECEK

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov ve petrolgaz konularından sorumlu danışmanı Yağşıgeldi Kakayev ile kısa bir toplantı yaptı. Toplantıda, Türkmenistan’ın enerji politikası ele alındı ve petrolgaz sektöründeki Türkmen-Japon ortaklığı değerlendirildi.

Bu toplantıda, Ortak Japon-Türkmen Ekonomik İşbirliği Komitesi Eş Başkanı, ITOCHU Corporation Başkanı Yoichi Kobayashi başkanlığındaki heyetin Türkmenistan’ı ziyaret edeceği kaydedildi. Bu ziyaret kapsamında iki ülke arasında pek çok alandaki işbirliği ve Japon şirketlerinin Türkmenistan’daki yeni projelerinin değerlendirileceği belirtildi.

Japon-Türkmen ortaklığı ile birçok önemli sanayi tesisi; Mari Amonyak ve Üre Fabrikası, Türkmenbaşı Petrol rafinerisinde polietilen üretim ünitesi, Garaboğaz Karbamid Fabrikası, Kıyanlı polimer fabrikası inşa edildi.

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler