TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Doğalgazdan benzin üreten ilk tesis, Türkmenistan’da açıldı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Devlet Bakanı Yoshihiko Isozaki ve Japonya Liberal Demokrat Partisi Dış İlişkiler Müdürü, Japon-Türkmen Dostluk Parlamento Birliği Sekretaryası Başkanı Matsushita Shinpei ile birlikte dünyada ilk defa Türkmenistan’da inşa edilen doğalgazdan benzin üreten tesisin açılışını gerçekleştirdi. 1 milyar 700 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen proje, Japon Kawasaki Heavy İndustries şirketi ile Türk Rönesans Holding tarafından hayata geçirildi.

Dünyada başka emsali bulunmayan bu tesisin açılışı töreni için ilk önce Mizan Ticaret Merkezi’nde bir tören düzenlendi. Törene; Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Devlet Bakanı Yoshihiko Isozaki ve Japonya Liberal Demokrat Partisi Dış İlişkiler Müdürü, Japon-Türkmen Dostluk Parlamento Birliği Sekreteryası Başkanı Matsushita Shinpei, Türk işadamları, hükümet üyeleri, yabancı basın mensupları ve çok sayıda Japon heyeti katıldı.

Törende konuşan Türkmen Lider, doğal gazdan çevre dostu sentetik benzin üretimi için dünyanın ilk fabrikasının işletmeye alınması için toplandıklarını kaydederek, bu büyük ölçekli projeler, Türkmenistan'ı “yeşil” ekonominin merkezlerinden biri haline getirmek için gerekli koşulları yarattığını kaydetti.

Devlet Başkanı, Dijital ekonomiye geçişle birlikte, ülkenin yeni bir sanayileşme aşaması başlıyor, piyasa ve yapısal reformlar, işleme endüstrilerinin çeşitlenmesi ve tekstilden gaz kimyasal ürünlerinin büyük bir ihracatçısı olarak Türkmenistan’ın rolünün güçlendiğini kaydetti.

Danimarka’nın Haldor Topsoe şirketinin GTG – Gas to Gasoline teknolojisinin kullanıldığı tesiste başka da ABD, Güney Kore, Hindistan gibi pek çok ülkenin teknolojileri kullanıldı. Tesiste, her sene 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgaz işlenerek, 600 bin ton ECO-93 marka benzin, 12 bin ton dizel yakıtı ve 115 bin ton sıvılaştırılmış gaz üretilecek.

Yapılan araştırmalara göre, ECO-93 marka benzinin kimyasal bileşimi açısında 5.çevre güvenliği seviyesine tekabül ettiği kaydedildi.

1 milyar 700 milyon dolarlık bir yatırım ile inşa edilen tesisin finansmanına Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası katıldı. Petrolgaz sektöründeki kalkınma programı kapsamında ülkenin Balkan, Lebap, Ahal ve Daşoğuz vilayetlerinde de devasa gazkimya tesislerinin kurulacağı belirtildi.

TESİS GUİNNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİ

Törene katılan Guinness World Records şirketi resmi vekili Şeyda Subaşi Gemici, bu tesisin doğalgazdan benzin üreten ilk tesis olduğunu ve bu alanda Guinness Rekorlar Kitabına girdiğini kaydetti. Gemici, bu rekor ile Türkmenistan Hükümetini tebrik ederek, ilgili sertifikayı takdim etti.

Ayrıca, bu tesis Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Fonu tarafından "Çevre Dostu" Sertifikası ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü tarafından "Yenilikçi Teknolojiler" Sertifikasına layık görüldü.

Mizan Ticaret Merkezi’ndeki törenden sonra Türkmen Lider ve beraberindeki Japon heyeti, Ahal vilayetinde inşa edilen tesisin açılışını yapmak için gitti. Diğer konuklar Mizan Ticaret Merkezi’nde açılış törenini video-konferans eşliğinde canlı yayında izledi.

TESİSİN İLK MÜŞTERİSİ DEVLET BAŞKANI OLDU

Açılış töreninden sonra Devlet Başkanı Aşkabat şehrindeki 4.nolu benzin istasyonuna gelerek, arabasının deposunu bu tesiste üretilen sentetik benzin ile doldurdu.

Ayrıca, tesiste üretilen ilk benzin ağır vasıta araçları ve vagonlar ile yurtiçine ve yurtdışına gönderildi. 60 tonluk ilk sevkiyat Afganistan’a gerçekleştirildi.

Devlet Başkanı, bu sentetik benzinin yurtiçindeki fiyatı 2 Manat yani yaklaşık 60 cent olacağını belirtti. Ekoloji yönden temiz bu sentetik benzini Avrupa ve komşu ülkeler ilgi duymaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň we Özbegistanyň Prezidentleri oktýabr aýynda duşuşarlar

BMG-niň Baş Sekretary Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününi gutlady

Türkmenistanda Garaşsyzlyk baýramy: Türkmenistanyň Prezidentiniň Gutlagy

Teswirle