JEMGYÝET

Dünyanın enerji devleri, Türkmenistan’da

Dünyanın önemli doğalgaz kaynaklarına sahip olan Türkmenistan'da 21. Uluslararası Petrol-Gaz Fuarı açıldı. 7-9 Aralık tarihlerinde açık kalacak olan fuara, 20’den fazla ülkeden 60 civarında enerji şirketleri katılıyor.

Türkmenistan Türkmennebit kurumu ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenlediği organizasyona, ABD, Rusya, Çin, Japonya, Türkiye, İran, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Çek, Romanya, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus, Ukrayna, Singapur gibi ülkelerden önde gelen petrol ve doğalgaz şirketleri katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreninde, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kutlama mesajı okundu. Sayın Devlet Başkanı mesajında, sözkonusu petrol ve gaz forumunun enerji alanında işbirliğinin yeni formatlarını geliştirmek için önemli bir zemin oluşturacağını kaydetti. 

Türkmenistan’ın enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olduğunu söyleyen Türkmen Lider, son yıllarda enerji kaynaklarının üretilmesi, yeniden işlenmesi, dünya pazarına güvenilir ve istikrarlı ulaştırılması konusunda devasa çalışmaların yapıldığını ifade etti. Galkınış doğalgaz sahasının sanayiye kazandırılması yönünde birçok projelerin hayata geçirildiğini ifade eden Sayın Devlet Başkanı, dünya piyasasında rağbet gören ürünlerin üretimi için tesislerin inşasına devam ettirildiğini belirtti.

Türkmenistan Lideri, doğalgazın dünya piyasasına ulaştırılması için bir takım projelere imza atıldığını, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz hattının inşasının devam ettiğini, bunun yanı sıra doğalgazı sadece boru hatları ile ihraç etmekle kalmayıp, ülkede yeniden işleyerek, dünya pazarına çeşitli ihraç ürünlerini üretmek alanında önemli yatırımların yapıldığını ifade etti.

Fuarda, Türkmenistan’ın petrol-gaz imkanları ve potansiyelleri sergilenirken, ayrıca petrol-gaz arama, üretim, işleme, taşıma ve petrol-gaz cihaz ve teknolojileri üreten yabancı şirketler stand açtı.

Öte yandan, uluslararası organizasyon kapsamında konferansta düzenlendi. Konferansa 38 ülkeden 160 heyet katılıyor. Asya, Avrupa ve Amerika’dan gelen enerji uzmanları, bölgedeki enerji potansiyelini ve Türkmenistan’ın Orta Asya ve Hazar bölgesindeki enerji imkânları doğrultusunda sunumlar yaptı.

Bugünkü günde Türkmenistan’da binden fazla enerji yatakları varken, bunun 200 civarındaki yatakta arama çalışmaları yapılıyor. Türkmenistan, ilgili yabancı şirketleri bu alanda işbirliğine davet ediyor. Türkmemnistan yatakların araştırılmasınaa, orada sanayi tesislerinin kurulmasına büyük önem vermektedir. Ancak, bu alandaki işbirliğinde son teknolojilerin kullanılması için ayrrı bir önem taşımaktadır. Çevreye zarar vermeden doğalgaz üretiminin yapılması öngörülmektedir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri