BIZNES

Dünya Türkmen’lerinin Aşkabat toplantısı

Her sene Bağımsızlık bayramı öncesinde Dünya Türkmenleri Birliği’nin toplantısı yapılmaktadır. Bu sene 21’ncisi düzenlenen toplantıya da, dünyanın birçok ülkesinde yaşayan Türkmenler katıldı. Dünyanın değişik bölgelerinde ikamet eden Türkmenler ile kültürel ve insani münasebetlerin geliştirilmesi Bağımsız Türkmenistan’ın dış politika önceliklerinin arasında yer almaktadır.

Dünya Türkmenleri Birliği’nin Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, yurtdışında yaşayan Türkmenler için yapılan çalışmalara büyük değer vermektedir. Bu nedenle, yurtdışında yaşayan Türkmen diasporası için bir takım projelerin hayata geçirilmesine öncülük ediyor. Bu sene Rusya’nın Astrahan Bölgesindeki Funtova köyünde okul inşa edildi. Ayrıca, bir yeni okul Tacikistan’da Türkmenlerin çok yaşadığı bir bölgede inşa edilecek.

Aşkabat’taki Mekan Köşkü’nde düzenlenen Dünya Türkmenleri Birliği’nin toplantısına hükümet üyeleri, milletvekilleri, sivil toplum örgüt yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda, Dünya Türkmenleri Birliği’nin yaptığı faaliyetler değerlendirildi. Dünya Türkmenleri Birliği’nin 14 ülkede 27 şubesi bulunmaktadır. Çok sayıda bireysel üyeleri barındıran birlik, Türkmen kültürünün ve tarihinin dünyaya yayılmasını, Türkmenistan’ın elde ettiği başarılarının anlatılması yönünde faaliyet gösteriyor.

Dünya Türkmenleri Birliği eğitim, kültür, sanat, ekonomi, özel sektör, spor ve turizm alanlarında bir dizi çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda yurtdışında birçok sempozyumlar, seminerler ve konferanslar düzenlenmektedir.

Dünya Türkmenleri Birliği’nin Türkiye, BAE, Suudi Arabistan ve Afganistan temsilcileri toplantıda konuşma yaparak, faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Ýene-de okaň

Türkmenistan-BAE: gaz pudagynda hyzmatdaşlyk maslahatlaşyldy

“Zangilan” tankeri Türkmenistandan nebitiň ilkinji tapgyryny Azerbaýjana ýetirdi

Özbegistan 10 milliard dollarlyk “akylly” şäher gurar

Türkmenistanda 40 milliard 230 million kubmetr tebigy gaz öndürildi

Türkmenistan Özbegistanyň esasy söwda hyzmatdaşy

Eýranda 1.7 million awtoulag öndüriler

Ata Watan Eserleri