TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Dünya Sağlık Örgütü Bakanlar Konferansı Türkmenistan’da yapılacak

Dünya Sağlık Örgütü’nün bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı mücadele edilmesine yönelik Bakanlar Konferansı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirilecek. Söz konusu konferans, 9-10 Nisan 2019 tarihinde yapılacak. Bununla ilgili konu, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un gerçekleştirdiği video-konferansı toplantıda Sağlık Bakanı Nurmuhammet Amannepesov ile yapılan görüşmede ele alındı.

Türkmen Lider, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolü konusunda üst düzey konferansın organize edilmesine yönelik kararname imzalandı. Bu kararname doğrultusunda Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve kontrolü üzerine Avrupa Bakanlar Konferansı için DSÖ Avrupa Bölge Ofisi ile mutabakat muhtırası imzalayacak.

Bu konferans, bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadelede Türkmenistan'ın olumlu deneyimini yaygınlaştırmak, sağlık hizmetlerinin gelişimine yönelik önemli konuların ele alınması amacıyla düzenlenmektedir.

Türkmenistan daha önce bu konferansın ilkine imza atmıştı. Aralık 2013 senesinde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın katılımıyla Dünya Sağlık Örgütü’nün bulaşıcı olmayan hastalıklara karşı mücadele edilmesine yönelik Bakanlar Konferansı yapılmıştı. Bu konferansa DSÖ’nün Avrupa bölgesinde 35 ülkeden üst düzey sağlık uzmanları ve yetkilileri katılmıştı.

Ýene-de okaň

Awazadaky resminama BMG-niň resmi resminamasy hökmünde çap edildi

Türkmenistanyň Prezidenti Hytaý Halk Respublikasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkiýede 8 aýda 69 sany Türkmen kompaniýa esaslandyryldy

Baş Redaktor

Teswirle