TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Dünya Pist Bisikleti Şampiyonası’nın Aşkabat’ta yapılacak

Türkmenistan’da ve tüm dünyada 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü büyük bir etkinliklerle kutlanmaktadır. Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler tarafından geçen sene 3 Haziran tarihi Dünya Bisiklet Günü ilan edilmişti.

Bugün bu uluslararası bayram dolayısıyla Aşkabat’ta tören düzenlendi. Törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ve çok sayıda davetli katıldı. Törene Uluslararası Bisiklet Birliği (UCİ) Başkanı David Lappartient de davet edildi. Törende konuşan Lappartient, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın diplomatik çabalarıyla tüm dünyanın Dünya Bisiklet Günü’nü kutladığını ve aynı zamanda 2021 UCİ Dünya Pist Bisikleti Şampiyonası’nın Aşkabat'ta yapılacağını kaydetti.

Türkmen Lideri’nin bisiklet sporunun yaygınlaştırılmasına büyük katkı sağladığını ve dünyada en çok bisiklet kullana bir Lider olduğunu ifade eden David Lappartient, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCİ) tarafından Türkmen Lideri’ne bisiklet sporunun yaygınlaştırılmasına katkılarından dolayı teşekkür sertifikasını ve 2021 UCİ Dünya Pist Bisikleti Şampiyonası’nın Aşkabat'ta yapılacağına yönelik sertifikayı takdim etti.

Son yıllarda önemli ve dev spor organizasyonluklarına ev sahipliği yapan Türkmenistan yeni bir uluslararası şampiyona düzenleme yetkisine sahip oldu. 2017 Asya Oyunları ile başlayan Türkmenistan’ın spor serüveni uluslararası ralli yarışları ile perçinleşerek, 2020 Dünya Sambo Şampiyonası ve şimdi de 2021 Dünya Pist Bisiklet Şampiyonası ile daha da pekişecek.

Tüm dünyada spor ülkesi olarak tanınan Türkmenistan, bu spor organizasyonlukları ile dünya genelindeki itibarını daha da yükseltmektedir.

Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri, Türkmen Lider başkanlığında toplu bisiklet maratonu ile devam etti. Törene katılan hükümet üyeleri, büyükelçiler, Rus bisikletçiler, üniversite öğrencileri Türkmen Lideri’ni bisiklet ile takip ettiler. Atavatan Türkmenistan dergisinin yetkilileri de pedal çevirdi. Bisiklet maratonu şehrin merkezindeki Bağımsızlık meydanında son buldu.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle