BIZNES

Dünya Çocuklar Günü ve Dünya bisiklet Günü

Türkmen Lider Bakanlar Kurulu’nda 1 Haziran Dünya Çocuklar Günü ve 3 Haziran dünya Bisiklet Günü dolayısıyla Türkmenistan halkını tebrik etti.

Bisiklet sporunun Olimpiyat Oyunları’nda yer alan yaygın spor dalı olduğunu ifade eden Türkmen Lider, 1869 yılında Fransa’nın Paris ve Ruan kentleri arasında düzenlenen ilk bisiklet yarışları sonrasında bu spor dalının geliştiğini kaydetti.

Türkmenistan’ın spor alanında Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Asya Olimpiyat Konseyi, Birleşmiş Milletler Uluslararası Kalkınma ve Barış için Spor Bürosu, UNESCO Fiziki Kültür ve Spor Hükümetler arası Komitesi, Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası saygın örgütler ile işbirliğini geliştirdiklerini söyleyen Devlet Başkanı, BM 72.Genel Kurulu’nun 82.toplantısında 3 Haziran’ın Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanması yönünde karar alınmasını bu alandaki çalışmaların kanıtı olduğunu ifade etti.

Türkmen Lider, sporcuların yetiştirilmesi için her türlü imkanların seferber edildiğini, Avaza’da uluslararası standartlarda spor tesislerinin kurulduğunu, Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’nde sporun çeşitli dalları için 16 spor tesisinin yer aldığını belirtti. Devlet Başkanı, Türkmen sporcularının Endonezya’nın Jakarta ve Palembang kentlerinde düzenlenecek 18.Yaz Asya Oyunları, Tokyo’da yapılacak 32.Yaz Olimpiyat Oyunları’nda Türkmenistan’ı en güzel şekilde temsil edeceklerine inandığını belirtti.

Ýene-de okaň

Azerbaýjanyň Demirýollary edarasy Türkmenistanda bilen hyzmatdaşlyga gyzyklanma bildirýar

Pakistan Türkmenistandan karbamid satyn almagy meýilleşdirýär

Türkmenistanda liftleriň önümçiligi ýola goýlar

Türkmenistanda statistika ulgamy sanlylaşdyrylýar

Türkmenistan Ýewropa we Merkezi Aziýa üwmeç eksport eder

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Gazagystan söwda möçberini artdyrar