TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nden Türkmenistan’a takdir

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü Genel Direktörü Dr. Monique Eloit, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a bir mektup gönderdi. Bu mektupta, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü üyesi olarak, Türkmenistan’ın yüksek uluslararası standartları uygulamak için istekli olduğu ve bu konuda Orta Asya'da bir lider olduğu kaydedildi. Uluslararası örgüt, Türkmenistan’ın veteriner hizmetleri faaliyetlerini takdir etti.

 Türkmenistan ile yakın işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Dr. Monique Eloit mektubunda, Türkmenistan Hükümeti ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü arasında 22 Mayıs 2016 tarihli anlaşma çerçevesinde 2017 yılındaki Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nı düzenlemek amacıyla Türkmenistan’da at hastalıklarından serbest bölge oluşturulduğunu ve 15 Mart 2017 tarihinde bunun ilan edildiğini belirtti.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü, Türkmenistan’ın at hastalıklarının kontrol altında tutulması ve veteriner hizmetleri alanında kazandığı büyük başarıları takdir ettiğini kaydeden Monique Eloit, Türkmenstan ile 2013 yılından bu yana işbirliğinin daha da güçlendirildiğini ifade etti.

Monique Eloit, Türkmenistan ile bilgi toplama alanında ortak işbirliği yapıldığını ve bunun örgütün resmi internet sitesinde yer aldığını söyleyerek, Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın başarılı geçeceğine inandığını belirtti.

Dün Aşkabat’ta gerçekleştirilen Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği’nin 7.Olağan toplantısında, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü Orta Asya Bölge Direktörü Kazimiras Lukauskas, Türkmen Lideri’ne Türkmenistan at hastalıklarından serbest ülke olduğunu kanıtlayan sertifikayı takdim etmişti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle