JEMGYÝET

Dünya Halter Şampiyonası’nda son gün

Türkmenistan’da 1 Kasım günü başlayan Dünya Halter Şampiyonası bugün itibariyle son buluyor. Asya, Afrika, Amerika, Okyanusya gibi dünyanın farklı coğrafyalarından 100 ülkeden 800 civarında sporcunun bir araya geldiği 84.Dünya Erkekler ve 27.Dünya Kadınlar Halter Şampiyonası pek çok rekorların kırıldığı bir turnuva olarak spor tarihinde şimdiden yerini aldı.

ÇİN BİRİNCİLİÄžİ KAPTI

Asyalı sporcuların madalya müsabakalarında domine ettiği turnuvanın son günlerinde Avrupalı ve Amerika kıtasından gelen sporcuların da madalya kazandığı görüldü. Şimdiye kadar düzenlenen halter turnuvalarında en çok madalya kazanan Çin, Aşkabat’taki turnuvada da madalya basamağında birinciliği elde etti.

Çinli halterciler 20 altın, 20 gümüş ve 10 bronz olmak üzere toplam 50 madalya kazanma başarısı gösterdi. Çin haltercilerinden kadınlar erkeklere göre daha fazla madalya kazandı. Altın madalyaların 9’su erkek sporcular, 11’sini kadın sporcular kazandı.

Madalya sıralamasında ikinci sırada yer alan Talandın ise bütün altın madalyalarını kadın sporcular kazandı. Bu sıralamada üçüncülüğü Kuzey Kore elde etti.   Toplam 30 ülke Aşkabat’ta madalya kazanma başarısı gösterdi.

Turnuvanın son gününde erkekler +109 kilo ve kadınlar +87 kilo müsabakaları yapıldı.

 

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär