JEMGYÝET

Dünya Halter Şampiyonası Aşkabat’ta resmen açıldı

Orta Asya ülkesi Türkmenistan’da ilk defa bir dünya şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Dünya Halter Şampiyonası’nın açılış töreni düzenlendi. Görsel şovlarla ve lazer ışıkları süslenen açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu.

Açılış töreni Aşkabat’taki Orta Asya’nın en büyük Olimpiyat köyündeki 15 bin seyirci kapasiteli Spor Oyunları Merkezinde gerçekleştirildi. Uluslararası Halter Federasyonu (İWF) Başkanı Tamas Ajan başta olmak üzere Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, aralarında Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’nun da yer aldığı yabancı büyükelçiler, çok sayıda yurtdışından davet edilen konuklar ve Türkmen vatandaşları katıldı.

Türkmenistan Bayrağının göndere çekilmesi ve Türkmenistan Milli Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış törenini, Atavatan Türkmenistan dergisi başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesindne gelen yabancı basın mensupları da takip etti.

Açılış töreni, Büyük İpek Yolu’nun kalbi olan Türkmenistan’ın tarihi, kültürel mırasını ve ulusal değerlerini anlatan sahne gösterisi ile başladı. Ardından Akhan isimli Ahalteke atının tek ayakla yaptığı gösteriler izlendi. Akhan isimli Ahalteke atı bu sene Guinness Rekorlar Kitabına girmişti. Akhan isimli Ahalteke atı şaha kalkarak, arka ayakları üzerinde durarak, 10 metrelik mesafeyi 4,19 saniyede geçerek, bir önceki rekoru yeniledi.

Daha sonra Türkmenistan’da spor alanındaki başarıları anlatan gösterilere yer verildi. Bu sene düzenlenen Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışını anlatan Mini Cooper yarış arabası sahne çıktı.

Ardından bu sene Türkmenistan’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’na katılan ülkelerin bayraklarını taşıyan gençler sahnede yerini aldı.

Türkmenistan’daki şampiyonaya 100’e yakın ülkeden 800 civarında sporcu katılmaktadır. Türkiye milli takımı 17 sporcu ile temsil edilirken, Türkmenistan 12 sporcu ile yarışıyor. Yarışta 67 altın, 67 gümüş ve 67 bronz olmak üzere toplam 201 madalya için ter dökülecek.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri