TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Dışişleri Bakanlığından İran teknesi konusunda açıklama

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı İran bandıralı gemi ile ilgili bazı basın yayın kuruluşlarında çıkan haber konusunda açıklama geldi. İşte o açıklama

Son günlerde, Türkmenistan Sınır Birliklerinin İran bandıralı gemiye karşı yasadışı faaliyetlerin uygulandığı ile ilgili İran ve diğer ülkelerin basın-yayın kuruluşlarında çarpıtılmış bilgiler yer almakta. Türkmen tarafı, 21 Mart 2018 tarihinde Türkmenistan Sınır Birliklerinin, Türkmenistan karasularında, kıyı şeridine 3-4 kilometre mesafede Türkmenistan’ın Devlet Sınırını ihlal eden İranlı bir grubun tekneyle büyük miktarda uyuşturucu madde kaçırma girişimini engellediğini belirtmektedir.

Kaçakçıların gözaltına alınması sırasında, sınır devriyesinin emirlerine uymayarak, Türkmen Sınır Birliklerine karşı hayati tehlike oluşturan kışkırtıcı, provokatif hareketler yapması neticesinde, Türkmenistan yasalarına uygun orantılı bir şekilde güç kullanılmak zorunda kalınmıştır.

Hâlihazırda, olayla ilgili olarak, taraflar arasındaki mevcut sınır komiserliği görüşmeleri çerçevesinde gerekli süreçler devam etmektedir.

Türkmen tarafı, yukarıda bahsedilen hususlara ilişkin, meselenin siyasileştirilmeye çalışılmasının Türkmenistan'a karşı dostane olmayan bir tavır olarak kabul edileceğini ve bu tarz çabaların derhal reddedileceğini bildiriyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmen halysynyň baýramy giňden bellenilýär

Türkiýede prezident saýlawlarynyň ikinji tapgyry geçirilýär

Türkmenistanyň wekiliýeti Newa halkara ekologiýa kongresine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Teswirle