BIZNES

Dışişleri Bakanlığı’nda BM brifingi

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Afganistan’daki BM misyonunun görevinin uzaltılmasına ilişkin aldığı karar ile ilgili basın brifingi düzenlendi. Brifinge, Uluslararası Atavatan Türkmenistan dergisi başta olmak üzere yabancı ve yerli basın mensupları, bakanlık çalışanları, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü öğrencileri katıldı.

Basın bilgilendirme toplantısında Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Rektör Yardımcısı Cumamurat Gurbangeldiyev, BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar ve bu karar kapsamında Türkmenistan’ın rolü ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Rektör Yardımcısı konuşmasında, BM kararında Afganistan’ın kalkınmasında Türkmenistan’ın girişimiyle hayata geçirilmekte olan TAPİ doğalgaz boru hattı, TAP elektirk ve fiber optik hatları ve diğer ulaştırma sektöründeki projelere önemine değinildiğini söyledi.

BM kararının Türkmenistan’ın uluslararası toplumdaki itibarının daha da yükselmesine büyük katkı sağladığını ifade eden Rektör Yardımcısı, TAPİ başta olmak üzere diğer projeler üzerinde durdu. TAPİ doğalgaz hattının Türkmenistan Devlet Başkanı’nın öncülüğünde ve inisiyatifinde hayata geçtiğini ve projenin hayata geçirilmesi konusunda büyük çaba gösterildiğini söyledi. Ayrıca, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik hattı hakkında bilgiler veren Gurbangeldiyev, Türkmenistan’ın Afganistan kalkınması için birçok projelere imza attığını ve atmaya devam ettiğini, Afganistan’a uygun fiyattan elektrik enerjisinin sevkedildiğini belirtti.

Rektör Yardımcısı ayrıca, Türkmenistan’ın girişimiyle ulaştırma alanında da önemli projelere imza atılmakta olduğunu ifade etti. Özellikle geçen sene Kasım ayındaki RECCA toplantısı kapsamında imzalanan Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye (Lapis Lazuli) transit, ticaret ve ulaşım koridorunun kurulması anlaşmasına dikkat çekerek,Türkmenistan’dan Afganistana doğru inşa edilen demir yol projelerinin Afganistan kalkınması açısında büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.

 

Ýene-de okaň

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri

Azerbaýjanyň ministri: türkmen-azerbaýjan söwda möçberi 10 esse artdy