DÜNÝÄ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Türkmenistan temasları

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Japonya, Brunei Sultanlığı ve Laos’u kapsayan Asya turunun son durağında dost ve kardeş ülke Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta temaslarda bulundu. Dün akşam Aşkabat’a gelen Bakan Çavuşoğlu, bugün Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Bakan Çavuşoğlu, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı binasında Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov ile bir araya geldi. Görüşmede Türkiye-Türkmenistan ikili ilişkileri tüm yönleriyle ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Türkmenistan’la hem ikili ilişkilerinin hem bölgesel süreçlerde işbirliğinin güçleneceğini vurguladı. Görüşmeden sonra, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Türkmenistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında 2019-2020 yıllarını kapsayan İşbirliği Programı imzalandı.

Türkmenistan ile Türkiye ilişkileri her geçen yıl büyüyor. Türkmenistan’ın bağımsızlığı ilk tanıyan ve ilk büyükelçiliği açan ülke konumundaki Türkiye, Türkmenistan ile siyasi, ekonomik ve kültürel münasebetlerine büyük önem vermektedir. Türkiye ile Türkmenistan üçlü formattaki işbirliğini de güçlendirmektedir. Burada Türkmenistan-Türkiye-Azerbaycan üçlü işbirliği formatı ön plana çıkmaktadır.

Ýene-de okaň

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi

Maryda 59 sany täze kotejjler toplumynyň açylyş dabarasy boldy

BAE-niň Merkezi Aziýa maýa goýumlary 13 milliard dollardan geçdi

Hormatly Prezidentimiziň täze kitaby Türkiýede tanyşdyrylar

Türkiýede Magtymguly Pyraga bagyşlanan konsert geçiriler

Türkmenistanyň Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasyna wekil bellemegine ynam bildirdi