JEMGYÝET

Devlet ve Hukuk Enstitüsü’nün kuruluşunun 10 yıldönümü kutlandı

Türkmenistan’da Devlet Başkanlığına bağlı Devlet ve Hukuk Enstitüsü’nün kuruluşunun 10.yıldönümü dolayısıyla "Tarafsız Türkmenistan'da devlet, hukuk sistemi ve demokrasinin geliştirilmesi" konulu bilimsel konferans düzenlendi. Konferansa, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov kutlama mesajı gönderdi.

Aşkabat’taki Adelet Köşkü’nde düzenlenen ve yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, çeşitli kamu kurumlarından uzmanların, aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi Genel Yayın Yönetmeni’nin de katıldığı konferansta, Devlet Başkanı’nın kutlama mesajını Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov okudu.

Katılımcıların Yeni yılını kutlayan Türkmen Lider, 26 Aralık 2017 tarihinde kurulan Devlet ve Hukuk Ensitütüsü’nün kuruluşunun 10.yılını kutladıklarını kaydederek, bu zaman zarfında enstitüsü çalışanları tarafından ulusal mevzuat ve hukuk sisteminin uluslararası hukuk normlarına getirilmesi için gayret sarfettiklerini belirtti. 

Mesajında, "Devletin, hukukun üstünlüğünün ve ulusal demokrasinin ilkeleriyle hareket ederek, ülkemiz devlet, toplum ve birey arasında ilişkiler kuruyor, sivil toplumu geliştiriyor. Kanunla düzenlenen ilişkiler, herkesin kanunun gereklerine uymaktan sorumlu olmasını zorunlu kılar” gibi ifadeler kullanan Devlet Başkanı, bu enstitünün Türkmenistan Meclisi, Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve diğer devlet kurumları ile yakından işbirliği yaptığını kaydetti.

Enstitü uzmanlarının görsel ve yazılı basın aracılığıyla ülkenin iç ve dış politikasını anlattığını kaydeden Türkmen Lider, BM üyesi olarak insan hakları alanındaki esas uluslararası konvansiyonlara dahil olduklarını ifade etti.

Devlet Başkanı bu konferansın Tarafsız ve Bağımsız türkmenistan’ın barışçıl ve insancıl politikasının yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Konferansta Türkmenistan Devlet Başkanlığı’na bağlı Devlet ve Hukuk Enstitüsü Müdürü Yağmur Nuriyev ‘Türkmenistan’da devletliliğin ve hukuk sisteminin gelişme alanlarının güncelliği’, Türkmenistan Meclisi’nin İnsan Hukukları ve Hakları Komitesi Başkanı Pirnazar Hudaynazarov ‘Türkmenistan’ın kanunculuk sektörünün gelişim alanları ve uluslararası hukuk normları ile uzlaşması’, Devlet Başkanlığı’na bağlı Demokrasi ve İnsan Hakları Milli Enstitüsü Müdürü Begenç Çarıyev ‘Türkmenistan’da demokrasi ve insan haklarının modernleşmesi’, insan hakları ombudsmanı Yazdursun Gurbannazarova ‘İnsan haklarının kanuni garantileri: ulusal tecrübe ve uluslararası prensiplerin uzlaşması’ konularda sunumlar yaparken, BM Aşkabat Geçici Daimi Temsilcisi Vitali Vremiş, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Aşkabat Temsilcisi Natalya Drozd, Türkmenistan’ın BM Cenevre ofisi nezdindeki temsilcisi ve İsviçre Büyükelçisi Atageldi Halcanov günün anlamını ifade eden sunumları yaptı.

 

“Atavatan Türkmenistan” Dergisi ile işbirliği

Söz konusu Enstitü ile Atavatan Türkmenistan dergisinin arasında da işbirliği kurulmuş olup, Enstitünün müdürü Dr. Yagmur Nuriyev dergimizin çeşitli sayılarında birkaç makale kaleme almıştır. Ayrıca, Enstitünün diğer uzmanları da Atavatan Türkmenistan için birkaç makale yazdı. Ayrıca, Genel Yayın Yönetmenimiz Dr. Döwran Orazgylyjow’un da aralarında bulunduğu birkaç yazarın katılımıyla Enstitü tarafından Girişimciler Hukuku ve Sözleşmeler Hukuku adı altında  hukuk kitapları yayınlanmıştır. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy