JEMGYÝET

Devlet Güvenlik Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Devlet Güvenlik Kurulu toplantısında 2017 yılının ilk çeyreğinde yapılan çalışmalar değerlendirildi.  Askeri ve hukuk kurumları yetkilileri, Ocak-Mart aylarında kendi kurumlarındaki yapılan çalışmaları özetlediler.

 

Kolluk kuvvetleri başkanları ülke topraklarının korunması, Silahlı Kuvvetlerin potansiyelinin arttırılması ve diğer alanlardaki çalışmalar hakkında hazırladıklarını raporları sundu. Ayrıca, Silahlı Kuvvetler ’deki tezkere alan askerlerin gönderilmesi ve yeni askerlerin alınması yönündeki çalışmalar anlatıldı.

 

Sınır güvenliği kuvvetlerinin maddi-teknik altyapısının modernleştirilmesi, yargı sistemi, kamu düzeni, yangın ve yol güvenliği gibi konular değerlendirildi.

 

Türkmenistan Gümrük İdaresindeki kadroların güçlendirilmesi konusu görüşüldü ve aynı zamanda bölgenin önemli ulaşım merkezine dönüşen Türkmenistan’da sınırdan geçen yüklerin ayrıntılı olarak incelenmesi konusu ele alındı.

 

Türkmenistan’a son dönemde yurtdışından fazla yabancı misafirlerin geldiği belirtildi ve bu alanda  Göç İdaresinin görevlerini en iyi bir şekilde yapması konusunda talimatlar verildi.

 

Devlet Başkanı, Adalet Bakanlığı’na kanunların hazırlanmasında uluslararası tecrübeden istifade edilmesi, insan haklarının, kişiliğin korunması için bütün koşulların oluşturulması konusunda görevler verdi.

 

Türkmen Lider ayrıca, bütün askeri ve kolluk yetkililerine Aşkabat’ta düzenlenecek 5.Asya Oyunları’na yapılan hazırlıklar çalışmalarının organizasyonluğunun üst düzeyde yürütülmesine kontrol edilmesini istedi.

 

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararı

 

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararıyla Şatlık Dövletmuradoviç Purmammedov, Türkmenistan Devlet Televizyon, Radyo ve Sinema Komitesi’ne bağlı Yaşlık Televizyon Kanalı başkanlığı görevine atandı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri