JEMGYÝET

Devlet Güvenlik Konseyi 2018 yılını değerlendirdi

Türkmenistan Silahlı Kuvvetler Başkomutan, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov Devlet Güvenlik Konseyi’nin genişletilmiş toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda 2018 yılında kolluk kuvvetlerinde yapılan çalışmalar değerlendirildi ve 2019 yılı için hedefler belirlendi.

Savunma Bakanlığı Sivil Savunma ve Kurtarma Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda, Milli Güvenlik Bakanı, Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Yaylım Berdiyev, İçişleri Bakanı İskender Mulikov, Savunma Bakanı Begenç Gündoydıyev, Yüksek Mahkeme Başkanı Gılıçmurat Hallıyev, Başsavcı Batır Atdayev, Devlet Gümrük İdaresi Başkanı Atadurdy Osmanov, Adalet Bakanı B.Muhamedov, Devlet Sınır Muhafızları İdaresi Başkanı Şadurdy Durdıyev, Devlet Göç İdaresi Başkanı M.Gurdov, Ekonomik Suçlarla Mücadele Devlet İdaresi Başkanı M.Hudaykuliyev 2018 yılı için rapor sundu.

Tamamen savunmacı nitelikte olan Askeri Doktrinin güvenlik güçleri için bir dizi öncelikleri tanımladığını belirten Devlet Başkanı, Silahlı Kuvvetlerin daha da geliştirilmesi için planlar uygulamak için tüm bölümlerin koordineli faaliyetlerinin sağlanmasının önemini vurguladı.

Türkmen Lider, devletin tüm askeri branşlardaki personelin eğitimini geliştirmek için pratik adımlar atmaya devam edeceğini, aynı zamanda askeri personelin ve ailelerinin sosyal ve yaşam koşullarını sistematik bir şekilde iyileştirmesinin sürdürüleceğini ifade etti.

Devlet Başkanı ayrıca, yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili mücadelenin güçlendirilmesi konusunda ilgili yetkililere talimatlar verdi.

Devlet Başkanı’na Türkmenistan Hakimlerin 1.Konferansı’nın sonuçları hakkında bilgi verildi ve ayrıca Türkmenistan mahkemelerinin yargıçlarının atanması ve görevden alınması yönelik karar imzalandı.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın Büyük İpek Yolu’nu yeniden canlandırdığını, bu alanda pekçok uluslararası projelere imza atıldığını kaydetti. Uluslararası demiryollarının, havalimanlarının, Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nın, otobanların, köprülerin inşa edildiğine dikkat çeken Devlet Başkanı, gümrük kontrol prosedürlerinde uluslararası tecrübelerin değerlendirilmesini talep etti.

Devlet Başkanı Güvenlik Konseyi’nde Ekonomik Suçlarla Mücadele Devlet İdaresi’ni Türkmenistan İçişleri Bakanlığı ile birleştirilmesi yönünde bir karar imzaladı. Söz konusu idare bundan böyle İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösterecek.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Devlet Güvenlik Konseyi’nin katılımcılarını 27 Ocak’ta kutlanan Türkmenistan Silahlı Kuvvetleri’nin kuruluşunun 27.yıldönümü ve Vatan Koruyucuları günü ile tebrik etti. Aynı zamanda Silahlı Kuvvetler mensuplarına rütbelerin verilmesi, askeri yetkililere devlet ödüllerinin verilmesine yönelik kararlar imzaladı.

Devlet Başkanı ayrıca, bazı üst düzey askeri yetkililere toplantıda ödüller verdi.

DEVLET BAŞKANI’NIN VERDİÄžİ ÖDÜLLER

– Türkmenistan Sınır Kuvvetleri Komutanı Albay Şadurdy Durdıyev’e Tümgeneral askeri rütbesi verildi.

– Türkmenistan Devlet Gümrük İdaresi Başkanı Albay Atadurdy Osmanov’a Tümgeneral askeri rütbesi verildi.

– Türkmenistan Yüksek Mahkeme Başkanı 3.yeterlilik sınıfı bulunan Gılıçmurat Hallıyev’a 2.yeterlilik sınıfı derecesi verilmiştir.

– Türkmenistan Başsavcısı Batır Atdayev’e 3.dereceli devlet adalet müşaviri unvanı verilmiştir.

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler