JEMGYÝET

Dev inşaat projeleri yolda

Doğalgaz zengini ülkesi Türkmenistan, son yıllarda inşaat sektöründe gerçekleştirdiği dev yatırımlar ile hem sanayileşme hem de inşaat alanında devleşmektedir. Ülkedeki devasa enerji kaynakları sanayi sektörü için önemli hammadde kaynağı olarak hizmet görmektedir. Bir taraftan, enerji kaynakları olan doğalgazı ve petrol yurtdışına ihraç ederken, diğer taraftan bu kaynakların sanayi üretiminde kullanılarak, petrokimya ve gazkimya sektörlerinin oluşmasına imkan sağlanmaktadır. Bu alanlarda uluslararası işbirliği de ön plana çıkmaktadır. Özellikle teknoloji alanında dünya devleri olan Japonya ve Güney Kore şirketleri ile yakın işbirliği tesis edilmektedir.

Sanayi alanında yakın dönemde pek çok projelerin hayata geçirilmesi öngörülmektedir. Bunlar için uluslararası ihaleler açıldı.

CAM ÜRETİMİNDE DEVLEŞME

Bu sene Türkmenistan'ın ilk cam üretim tesisi, Tepe İnşaat'ın A'dan Z'ye anahtar teslim üretim tesisi kurma tecrübesi ile Türkmenistan’ın Aşkabat şehri Ovadandepe bölgesinde inşa edilmiştir. Orta Asya’nın en modern üretim tesisi olan Cam fabrikasında düz cam, kaplamalı cam, izoleli cam, temperli cam, renkli cam ve lamine emniyet camı yanı sıra cam şişe, kavanoz ve ilaç şişesi üretilmektedir. Bu ürünlerin yurtdışında özellikle komşu ülkelerde Afganistan’a, Özbekistan’a, Kazakistan’a, Azerbaycan’a ihracatının da yapıldığı belirtildi.

Şimdi ise bu fabrika bünyesinde ek olarak bir gece-gündüzde 100 ton üretim kapasiteli cam kaplar üretim ünitesinin inşa edilmesine öngörülmektedir. Bununla ilgili ihale ilanı yayınlanmış olup, www.atavatan-turkmenistan.com sitesinde ihale ilanı paylaşıldı.

ÇİMENTO VE POLİMER FABRİKALARI KURULACAK

2030 yılı kalkınma programı kapsamında Türkmenistan sanayi ve endüstriyel tesislerin pek çoğunu inşa etmek için yoğun mesai harcamaktadır. Bu sene itibariyle 3,4 milyar dolarlık polipropilen ve polietilen üreten Kıyanlı polimer fabrikasını, 1,5 milyar dolarlık amonyak ve üre üretim fabrikası, 375 milyon dolarlık cam ve cam ürünleri fabrikasını hizmete açan Türkmenistan, yeni endüstriyel tesislerin inşası için uluslararası yatırım ihalelerini açtı. Bunların arasında Lebap vilayetinde yıllık 1 milyon ton üretim kapasiteli çimento fabrikası ve Daşoğuz vilayetinde yeni polimer fabrikası bulunmaktadır. Her iki proje de, Türkmenistan’ın ihraç kaynaklı üretim tesisleri kurulması yönündeki stratejisine önemli katkı sağlayacaktır. Bu projelerle ilgili ihale ilanları yayınlandı.  Bunun yanı sıra Kıyanlı polimer fabrikasına ek ünite inşa edilmesi, Aşkabat yakınlarında inşa edilmekte olan doğalgazdan benzin üreten fabrikaya (GTL) ek ünitelerin yapılması gündemde. Ayrıca Balkan eyaletinde çimento fabrikasının inşası öngörülmektedir.

SOSYAL PROJELER DE YOLDA

Sanayi üretimine yönelik projeler ile birlikte sosyal amaçlı projelerin de inşa edilmesi öngörülmektedir. Bu alandaki en önemli projelerin birisi de Ahal vilayetinin yeni idari merkezi olacak. Proje uygulamasının ilk aşamasında, konforlu konut binaları, okullar, anaokulları, kültürel ve sosyal tesisler inşa edilmesi beklenmektedir. Ayrıca proje kapsamında vilayet valiliğinin idari binaları, konutlar, çeşitli mühendislik tesisleri, Devlet Bayrağının anıtı, tarım, maliye, sağlık, ulaştırma, haberleşme, ticaret, eğitim, kültür ve diğer kurumların binaları, Ruhiyet Köşkü, tiyatro, kütüphane ve müze de inşa edilecek.

Türkmenistan’daki ihale ilanları ve iş dünyasını haberlerini www.atavatan-turkmenistan.com sitesini ziyaret ederek haberdar olabileceğiniz gibi, sosyal medyadan bizi takip ederek anında haberdar olabilirsiniz!

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler