TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
BIZNES

Demiryol ve Karayolu Köprüsü ve Havalimanı İnşa Edilmektedir

Türkmenistan Devlet Başkanı Lebap vilayeti çalışma ziyareti kapsamında bölgede inşa edilmekte olan demiryolu ve karayolu köprüsünü ve havalimanı inşaat çalışmalarını helikopterden denetledi.

Orta Asya’nın en büyük nehri konumundaki Amuderya’nın üzerinden hem karayolu hem de demiryolu köprüsü inşa edilmektedir. Bu projelerin işletmeye açılması Türk TIR’cılarının da yüzünü güldürecek. Çünkü İran üzerinden Türkmenistan’a giriş yapan Türk TIR’ları bu köprüler üzerinden rahat geçişini yaparak, Özbekistan’a ve oradan da Asya pazarına ulaşabilecekler.

Türkmenabat-Farap demiryol ve karayolu köprülerinin inşaatı bitmek üzere.  Demiryolu köprüsü 1750 metre uzunluğunda, karayolu köprüsünün uzunluğu ise 1600 metreyi bulmaktadır. Köprünün yüksekliği nehir gemilerinin engelsiz hareketine müsait durumda.

Türkmenabat kentinde inşa edilmekte olan havalimanı ise saatte 500 yolcuya hizmet verecek. Havaalanının pistinin uzunluğu 3800 metreyi bulmaktadır.

Devlet Başkanı ayrıca helikopterden Lebap vilayetindeki tarım alanlarında devam eden çalışmaları da inceledi. Son dönemde ülkede tarım ürünlerinin üretilmesi için seferberlik başlatıldı. Devlet tarafından özel sektöre de tarım ürünlerini üretmek için cazip krediler sağlayacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistanda wekilhana açmagy meýilleşdirýär

Ýurdumyzda gowaça ekişine badalga berildi

Çoganly ýaşaýyş toplumynda seýilgäh gurmak boýunça bäsleşik

Teswirle