JEMGYÝET

Daşoğuz’un BDT Kültür Başkenti misyonu sonlandı

Türkmenistan’ın kuzeyinde bulunan Daşoğuz şehri Bağımsız Devletler Topluluğu’nun 2016 yılı için Kültür Başkenti ilan edilmişti. Bir yıl boyunca bu kentte çeşitli kültürel etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklere BDT örgütüne üye ülkelerden sanatçılar katılarak, halklar arasında önemli bir kaynaşma ve dostluk bağları kuruldu.

400 yıllık tarihi bulunan yeni Daşoğuz kenti Türkmenistan’ın kadim tarihine de ışık tutan bir şehirdir. Ülkenin kuzey bölgesindeki bu kent 12-13. asırlarda Köhneürgenç Türkmen devletinin baş şehri olmuştur ve bu bölgede ünlü bilim adamları, filozoflar, şairler, mimarlar yaşamıştır.

Daşoğuz kentinden 100 kilometre uzaklıkdaki Köneürgenç kenti tamamıyla bir tarih kokan şehirdir. Bu bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edildi.

İşte, tarihe un salmış Daşoğuz vilayetinin Daşoğuz kenti 2016 yılında BDT Kültür Başkenti unvanına sahip oldu. 30 Mart tarihinde Kültür Başkenti etkinlikleri start aldı ve bugüne kadar birçok kültürel etkinlikler düzenlendi. Fuarlar, sergiler ve konferanslar organize edildi.  

7 Aralık tarihinde Daşoğuz kentinin Ruhiyet Köşkü’nde kapanış töreni düzenlendi. Törene, Türkmenistan Kültür Bakanlığı yetkilileri, BDT örgütünden temsilciler, BDT ülkelerinden sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

BDT İcra Sekreteri Yardımcısı Konısbek Jusupbekov, törende yaptığı açıklamasında, BDT Kültür Başkentliğine seçilen kentin ülkeler arasındaki kültürel bağların pekişmesine önemli kaatkı sağladığını ifade etti. Daşoğuz’un bu dereceyi hakkıyla yerine getirdiğini söyleyen Jusupbekov, Türkmenistan’daki etkinliklerin renkliliğiyle büyük heyecan yarattığını belirtti. 

BDT İcra Sekreteri Yardımcısı Konısbek Jusupbekov konuşmasının sonunda Kültür Başkenti bayrağını 2017 yılı için Azerbaycan’ın Gence şehrine devretti.

Kapanış töreni konser programı ile son buldu. Konserde, Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Tacikistan, Kırgızistan, Moldova, Kazakistan ve Belarus’dan gelen sanatçılar sahne aldı. Türkmen sanatçılar da sevilen şarkıları ve folklor gösterileri ile izleyicileri çoşturdu.

 

Kaynak :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri