JEMGYÝET

Daşoğuz vilayetinde çok sayıda tesis inşa edilecek

12 Şubat cumhurbaşkanlığı seçimleri arifesinde sırasıyla Balkan, Mari ve Lebap vilayetini gezen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, geçtiğimiz günlerde ülkenin kuzeyindeki Daşoğuz vilayetinde iş gezisinde bulundu. Bu gezisinde çiftçiler ile görüşen Devlet Başkanı, tarım politikası kapsamında hayata geçirilmekte olan temel hedefleri anlattı.

Türkmen Lider, ziyareti kapsamında vilayetin S.A. Niyazov ilçesinin C.Hudeybergenov köyünde buğday ekim alanındaki çalışmaları inceledi. 62,1 hektar alanı bulunan köyde 27 çiftçi çalışmaktadır. Geçen sene 220 ton buğday hasadı toplanmıştır. Şimdi ise geçen sene sonbaharda ekilen buğday yetiştirilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor.

Devlet Başkanı burada çiftçiler ile konuşarak, tarım politikası kapsamında tarım karlılığının arttırılması, toprak ve su kaynaklarının rasyonel kullanımı yönünde ciddi çalışmaların yapıldığını ifade etti. Sektörün üretim altyapısının modernleştirilmesi için dev yatırımlar yapılmaktadır, kimya sanayi sektörünün kalkındırılması ile çiftçilerin gübre ihtiyacı giderildiğini söyleyen Türkmen Lider, devlet tarafından çiftçiler için bir dizi finansal desteklerin ve diğer kolaylıkların sağlandığını ifade etti.  

Çiftçilerden ekip biçtiği araziler için sembolik bir ödeme alındığını, tamamen vergi muafiyeti kolaylığının sağlandığını belirten Devlet Başkanı, çiftliklerin ve çiftçilerin tohum ve gübre ihtiyacının karşılandığını, teknik hizmetlerinin sağlandığını kaydetti.

Devlet Başkanı, seçim beyannamesinde belirttiği gibi, çevrenin korunması, su kaynaklarını verimli kullanılması için son teknolojilerin kullanılmasına dikkat edileceğini, halkın temiz içme su ihtiyacını gidermek için yeni su arıtma tesislerini kuracaklarını kaydetti. 

Su kaynaklarının verimli kullanılması konusunda Orta Asya bölgesindeki sorunlara dikkat çeken Devlet Başkanı, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler ile su diplomasisi kapsamında işbirliğinin güçlendirildiğini ifade etti.

Türkmen lider, önümüzdeki 7 yıl içerisinde Daşoğuz vilayetinde gaz-kimya tesisi, buharlı ve gaz türbinli elektrik santrali, tekstil fabrikası, asfalt fabrikası, et ve süt ürünleri için üretim çiftlikleri, pamuk yağı üretim tesisi, un ve unlu mamulleri üretim tesisi, tıbbi ürünleri üretim tesisi gibi birçok yatırım projesinin hayata geçirilmesi hedeflendiğini kaydederek, kendisine eşlik eden Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısına tarım makineleri için yedek parçaları üretecek tesisin projesini hazırlama talimatını verdi.

Ayrıca, Devlet Başkanı vilayette nüfus sayısının arttığını belirterek, gelecekte 50 okul ve 20’den fazla kreş inşa etmeyi planladıklarını söyledi.

Daşoğuz vilayeti diğer vilayetlere göre okul sayısında ilk sırada bulunuyor. Vilayette toplam 530 okul bulunarak, burada 19 binden fazla öğretmen çalışmaktadır. 2015-2020 yılları arasında vilayette 53 okul ve 25 kreş inşa edilmesi hedeflenmiştir.

Ayrıca, bu vilayet gıda sanayi sektöründe de önemli paya sahiptir. Hayvancılık sektöründe ilk sıralarda yer almaktadır. Vilayette 1 milyondan fazla büyükbaş hayvan, 3,5 milyondan fazla küçükbaş hayvan, 4,5 milyona yakın tavuk bulunmaktadır. 2016 yılında vilayette 1 milyon ton süt ve 290 milyon tane yumurta üretilmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Ýaş alymlar sylaglandy

Türkmen halkynyň Milli Lideri daşary ýurtly işewürler bilen duşuşdy

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürlerini kabul etdi

Türkmenistanyň Prezidenti Narendra Modini gutlady

Türkmenistanyň Prezidenti Russiýa Federasiýasynyň ýolbaşçylaryny gutlady

Türkmen-koreý gatnaşyklary sanlarda

Ata Watan Eserleri