Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Basında Geniş Yer Aldı

12 Şubat 2017 tarihinde Türkmenistan’da düzenlenecek önemli siyasi etkinlik olan Türkmenistan cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. Çok partili ve demokrasi ilkeleri kapsamında devam eden seçim dönemi yerel ve uluslararası basında geniş yankı buldu. “Atavatan Türkmenistan” yayın grubu olarak seçimlerle ilgili haberleri Türkçe servis etmeye devam ediyoruz. İlk günden beri tüm adayların seçim vaatlerini yayınlayan ekibimiz, adayların seçim programlarını da haber yapmaya devam etmiştir.

İlk defa ülkede faaliyette bulunan 3 siyasi partinin katılmasıyla ve daha önceki seçimlere nazaran, daha fazla adayın bulunduğu seçim dönemi basın organlarında adaylar resmen kayıt olduktan sonra başlayıp, 10 Şubat 2017 tarihine kadar geniş olacak yer alacak.

1 Şubat tarihi itibariyle cumhurbaşkanı adayları seçmenler ile yapılması planlanan 48 görüşmenin 42’sini gerçekleştirdi. Ayrıca, cumhurbaşkanı adaylarının televizyondaki programları devam ettirilmektedir. Bazı adaylar görüşmeleri tamamladı.

Bunun yanı sıra 2 Şubat 2017 tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimleri için erken oylama başladı. Seçim Kanunu’na göre, 12 Şubat seçim günü uzun dönemlik seyahate çıkacak ve bazı sebeplere göre gelemeyecek seçmenler için erken oylama süreci başlatıldı. Erken oy verme işlemi saat 08:00 ile 18:00’a kadar devam etmektedir.

Türkmenistan Merkez Seçim ve Referandum Kurulu’nun web sitesinde seçim dönemi ile ilgili bütün haberler, analiz haberler, çeşitli bilgi notları yer aldı.

Televizyon ve radyo kanallarında seçim ile ilgili düzenli haberler yayınlanmaktadır. Ayrıca, seçim zamanında seçim bültenlerinin nasıl doldurulacağı yönünde tanıtım sunumları yapılmaya devam etmektedir.

Türkmenistan Seçim Kanunu’na göre, cumhurbaşkanlığı adaylarına devlet televizyonlarında eşit şartlarda bedava yayın süresi verilmiştir. ‘Altın asır: Türkmenistan’, ‘Miras’ ve ‘Yaşlık’ kanallarında 370 dakika, Türkmence, İngilizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Fransuzca yayın yapan ‘Türkmenistan’ nakalında 120 dakika, ‘Vatan’ radyosunda 60 dakika, ‘Çar tarapdan’ radyosunda 15 dakika ve Türkmence, İngilizce ve Rusça yayın yapan ‘Ovaz’ radyosunda 30 dakika süre verilmiştir.

Diğer basın organlarında, gazetelerde Türkmenistan gazetesinde ve Rusça olan Neytralnıy Türkmenistan gazetesinde seçim ile ilgili her gün düzenli haberler yer almıştır.

Bunun yanı sıra internet aracılığıyla da haber akımı sağlanmıştır. Türkmen Devlet Haber Ajansı (TDH) tdh.gov.tm sitesinde ve ‘Türkmenistan: Altın asır’ turkmenistan.gov.tm sitesinde 2017 cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili özel bölüm açıldı ve seçim dönemi ile ilgili Türkmence, Rusça ve İngilizce haberler yayınlandı.

Seçim ile ilgili haberler diğer ulusal ve yerel gazetelerde de; Vatan, Nesil, Aşkabat, Ahal durmuşy, Balkan, Daşoğuz habarlary, Türkmen gündogary, Maru-şahu jahan gibi basın organlarında geniş yer almıştır.

Böylelikle, ülkenin basın organlarının tamamında cumhurbaşkanlığı adayların seçim öncesindeki çalışmaları eşit şartlarda yayınlanmaktadır. Adaylar seçmenleriyle buluşarak, seçim dönemini aktif olarak değerlendirmektedirler.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

ÝENE-DE OKAŇ

Kubaly türgen Mihain Lopes Nunýes 4-nji gezek Olimpiýa çempiony boldy. Grek-rim göreşi boýunça ökde türgen Mihain Lopes bu ugurda russýaly türgen Aleksandr Kareliniň rekordyny täzeledi. Karelinde 3 altyn medal bar. Kubaly göreşçi Lopes Tokiodaky Olimpiýa oýunlarynda 130 kilogram agramda çykyş edip, final tutluşygynda gruziýaly türgen Ýakob Kajaýyny ýeňip, özüniň 4-nji Olimpiýa çempionlygyny, ýurdunyň bolsa bu oýunlardaky 2-nji altyn medalyny gazandy. Bu...
Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary, daşary işler ministri Raşid Meredow döwlet Baştutanyna Birleşen Milletler Guramasynyň Baş Assambleýasynyň 75-nji sessiýasynyň 96-njy plenar mejlisinde Türkmenistan tarapyndan öňe sürlen «Koronawirus keseliniň (COVID-19) pandemiýasy we ondan soňky döwürde durnukly ösüş üçin üznüksiz we ygtybarly halkara ulag daşamalary üpjün etmek maksady bilen ulagyň ähli görnüşleriniň arasyndaky arabaglanyşygy berkitmek» atly kararnama seredilendigi barada hasabat berdi. 48...
TÜRKMENISTANYŇ BILIM MINISTRLIGI Türkmenistanyň Inžener-tehniki we ulag kommunikasiýalary institutynyň Ulag-logistika ylmy merkezi 2021-2022-nji okuw ýyly üçin aşakdaky hünärler boýunça okuwa KABUL EDÝÄR Kompýuter sowatlylygy: I dereje (Microsoft Office programmalary) — 3 aý; II dereje (Adobe Photoshop, GorelDRAW) — 3 aý; III dereje (AutoCAD) — 3 aý; IV dereje (Programmirleme) — 3 aý. Rus dili: başlangyç dereje — 4 aý; orta dereje — 4 aý. Iňlis dili: başlangyç dereje...
Şu ýylyň 23-nji oýulynda badalga alan tomusky Olimpiýa oýunlarynda sportuň ýeňil atletika ugry boýunça ýaryşlar dowam edýär. Bu ýerde ylgamak, uzak aralyga bökmek, ýokarlygyna bökmek, syrykly bökmek, disK zyňmak ýaly ugurlarda ýaryşlar geçirilip, täze rekordlar gazanylýar. NORWEGIÝALY TÜRGENDEN DÜNÝÄ REKORDY Norwegiýanyň türgeni Karsten Warholm 400 metr aralygy päsgelçilikli bökmek ýaryşynda altyn medal gazanyp, dünýä rekordyny goýdy. Ol bu aralygy 45,94 sekuntda geçmegi...
Özbegistan Respublikasynyň Premýer-ministriniň orunbasary, Maýa goýumlar we daşary söwda ministri Sardor Umurzakowyň ýolbaşçylygyndaky wekiliýeti iş sapary bilen Türkmenistana geldi. Saparyň barşynda S.Umurzakowyň Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary Serdar Berdimuhamedow bilen duşuşygy geçirildi. Taraplar ýokary döwlet derejesindäki ygtybarly syýasy gepleşikler esasynda ilerledilýän döwletara gatnaşyklaryň ösüşiniň ýokary depginini kanagatlanma bilen bellediler. Gepleşikleriň barşynda taraplar ikitaraplaýyn hyzmatdaşlygyň ileri tutulýan ugurlarynyň, hususan-da, söwda-ykdysady pudagynyň häzirki...
18,713FansLike
19,500FollowersFollow
859FollowersFollow
417SubscribersSubscribe

Iň täze habarlar