TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Basında Geniş Yer Aldı

12 Şubat 2017 tarihinde Türkmenistan’da düzenlenecek önemli siyasi etkinlik olan Türkmenistan cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kaldı. Çok partili ve demokrasi ilkeleri kapsamında devam eden seçim dönemi yerel ve uluslararası basında geniş yankı buldu. “Atavatan Türkmenistan” yayın grubu olarak seçimlerle ilgili haberleri Türkçe servis etmeye devam ediyoruz. İlk günden beri tüm adayların seçim vaatlerini yayınlayan ekibimiz, adayların seçim programlarını da haber yapmaya devam etmiştir.

İlk defa ülkede faaliyette bulunan 3 siyasi partinin katılmasıyla ve daha önceki seçimlere nazaran, daha fazla adayın bulunduğu seçim dönemi basın organlarında adaylar resmen kayıt olduktan sonra başlayıp, 10 Şubat 2017 tarihine kadar geniş olacak yer alacak.

1 Şubat tarihi itibariyle cumhurbaşkanı adayları seçmenler ile yapılması planlanan 48 görüşmenin 42’sini gerçekleştirdi. Ayrıca, cumhurbaşkanı adaylarının televizyondaki programları devam ettirilmektedir. Bazı adaylar görüşmeleri tamamladı.

Bunun yanı sıra 2 Şubat 2017 tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimleri için erken oylama başladı. Seçim Kanunu’na göre, 12 Şubat seçim günü uzun dönemlik seyahate çıkacak ve bazı sebeplere göre gelemeyecek seçmenler için erken oylama süreci başlatıldı. Erken oy verme işlemi saat 08:00 ile 18:00’a kadar devam etmektedir.

Türkmenistan Merkez Seçim ve Referandum Kurulu’nun web sitesinde seçim dönemi ile ilgili bütün haberler, analiz haberler, çeşitli bilgi notları yer aldı.

Televizyon ve radyo kanallarında seçim ile ilgili düzenli haberler yayınlanmaktadır. Ayrıca, seçim zamanında seçim bültenlerinin nasıl doldurulacağı yönünde tanıtım sunumları yapılmaya devam etmektedir.

Türkmenistan Seçim Kanunu’na göre, cumhurbaşkanlığı adaylarına devlet televizyonlarında eşit şartlarda bedava yayın süresi verilmiştir. ‘Altın asır: Türkmenistan’, ‘Miras’ ve ‘Yaşlık’ kanallarında 370 dakika, Türkmence, İngilizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Fransuzca yayın yapan ‘Türkmenistan’ nakalında 120 dakika, ‘Vatan’ radyosunda 60 dakika, ‘Çar tarapdan’ radyosunda 15 dakika ve Türkmence, İngilizce ve Rusça yayın yapan ‘Ovaz’ radyosunda 30 dakika süre verilmiştir.

Diğer basın organlarında, gazetelerde Türkmenistan gazetesinde ve Rusça olan Neytralnıy Türkmenistan gazetesinde seçim ile ilgili her gün düzenli haberler yer almıştır.

Bunun yanı sıra internet aracılığıyla da haber akımı sağlanmıştır. Türkmen Devlet Haber Ajansı (TDH) tdh.gov.tm sitesinde ve ‘Türkmenistan: Altın asır’ turkmenistan.gov.tm sitesinde 2017 cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili özel bölüm açıldı ve seçim dönemi ile ilgili Türkmence, Rusça ve İngilizce haberler yayınlandı.

Seçim ile ilgili haberler diğer ulusal ve yerel gazetelerde de; Vatan, Nesil, Aşkabat, Ahal durmuşy, Balkan, Daşoğuz habarlary, Türkmen gündogary, Maru-şahu jahan gibi basın organlarında geniş yer almıştır.

Böylelikle, ülkenin basın organlarının tamamında cumhurbaşkanlığı adayların seçim öncesindeki çalışmaları eşit şartlarda yayınlanmaktadır. Adaylar seçmenleriyle buluşarak, seçim dönemini aktif olarak değerlendirmektedirler.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle