TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

CNPC: Çin, Türkmen doğalgazının en büyük ithalatçısı

Aralık 2009’da devreye alınan Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin doğalgaz boru hattıyla Çin’e ihraç edilen Türkmenistan doğalgazının miktarı 184 milyar metreküpü aştı. Bu rakam, Kasım ayının sonuna doğru 200 milyarı bulacak ve Çin’in bir yıldaki gaz tüketim miktarına ulaşacak. Bununla ilgili bilgileri, Çin’in ulusal enerji şirketi CNPC İnternational Türkmenistan temsilciliği genel müdürü Li Shuliang açıkladı. Aşkabat’ta 2-4 Kasım tarihlerinde düzenlenen Türkmenistan Petrolgaz Konferansı (OGT 2017) katılan Li Shuliang, Çin’in Türkmen gazının en büyük ithalatçısı durumunda olduğunu ifade etti.

CNPC temsilcisi, Türkmenistan ile gaz nakliye altyapısının geliştirilmesinde ortaklığını genişletmek istediklerini kaydetti. Özellikle, TAPI (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan) doğal gaz boru hattının yanı sıra Trans-Hazar doğal gaz boru hattı projesinin uygulanması halinde Türkmenistan'a yardım etmeye hazır olduğu ifade edildi.

Konferansta yapılan açıklamaya göre, Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Çin doğalgaz boru hattının 3 hattı ile Türkmenistan’dan Çin’e her sene 40 milyar metreküpe kadar doğalgaz ihracatı gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanı sıra, hattın 4.kısmınında inşa edilmesi öngörülmektedir ve bununla ihracat miktarı bir yılda 65 milyar metreküpe ulaşacak. Yeni hat, Türkmenistan-Özbekistan-Tacikistan-Kırgızistan-Çin güzergahını takip edecek.

Çin basınına göre, Orta Asya’dan ithal edilen doğalgaz, Çin’in kuzey bölgelerinde kış döneminde ısıtma mevsiminde büyük rol oynamaktadır.

CERS araştırma merkezinin bilgilerine göre, 2020 yılında Çin’in doğalgaz tüketimi 290 milyar metreküpe, 2030 yılında ise bu rakamın 480 milyar metreküpe ulaşması hedeflenmektedir. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri