TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Cenevre’de Aşkabat’taki 7.RECCA Toplantısı Tanıtıldı

Birleşmiş Milletler ’in İsviçre’nin Cenevre kentindeki ofisinde Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 14-15 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) 7. Toplantısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya, BM Cenevre Ofisi’ndeki dünya ülkelerinin temsilcileri, BM Avrupa Ekonomik Konseyi, uluslararası örgüt temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Afganistan’ın Cenevre’deki BM kuruluşlarındaki daimi temsilcisi Surai Dalil’nin yönettği toplantıda, Türkmenistan'ın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ofisi Daimi Temsilcisi, Pakistan’ın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Bürosu'na ve diğer uluslararası kuruluşlar nezdindeki daimi temsilcisi Faruh Amil, Afganistan’ın Dünya Ticaret Örgütü temsilcisi büyükelçi Mohammed Hakco,  UNECE Genel Sekreter Yardımcısı Andrei Vasilyev ve diğer davetliler birer konuşma yaptı.

Türkmenistan'ın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ofisi Daimi Temsilcisi konuşmasında, Türkmenistan ile Afganistan’ın RECCA kapsamında bölgesel işbirliğinin arttırılması yönündeki çalışmalarından bahsetti. Türkmen temsilci, Afganistan’ın enerji, ulaştırma ve ticaret alanındaki uluslararası projelere dâhil ederek, ülkenin kalkınmasına katkıda bulunduklarını belirtti.

Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) 7. Toplantısının Aşkabat’ta yapılmasının önemine değinen diğer konuşmacılar, RECCA kapsamında enerji, ulaştırma, ticaret, transit ve emeğe destek konularında projelerin geliştirildiği ve bu projeler için finans desteğinin bulunması konularında görüş alışverişinde bulundukları ifade edildi.

 

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri