BIZNES

CAREC toplantısında ulaştırma ve lojistik işbirliği görüşüldü

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı'na (CAREC) katılan ülkelerin Kargo Taşımacıları Birlikleri Federasyonu'nun 9. olağan toplantısı gerçekleştirildi.

Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu’nun da davet edildiği ve Yıldız otelinde yapılan toplantıya, Çin, Pakistan, Afganistan, Moğolistan, Gürcistan, Azerbaycan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan’dan ulaştırma sektörü temsilcileri yanı sıra Asya Kalkınma Bankası, Dünya Gümrük Örgütü, BM Avrupa Ekonomik Komisyonu gibi uluslararası ve bölgesel örgütlerden davetliler katıldı.

Toplantıda yıl boyunca yapılan çalışmalar, Programın hedeflerinin etkili bir şekilde uygulanması için daha fazla işbirliği yapılması, Gümrük İşbirliği Komitesi (CCC) ile işbirliğinin geliştirilmesi gibi konular ele alındı. Katılımcılara ticaret politikası, gümrük prosedürlerini optimize etme çalışmaları, lojistik alanlarında uygulanan ilerlemeleri hakkında sunumlar yapıldı.

Toplantının amacı, CAREC ülkeleri arasındaki ticaret hacminin, yolcu ve kargo taşımacılığının artırılması meselelerinin yanı sıra bölgedeki ulaştırma koridoru geliştirme projelerinin sunumunun değerlendirilmesidir.

Özellikle, toplantıya katılanlar ulaşım koridorları olan Sherhan Bandar – Nizhniy Pyanj (Afganistan) – Kulyab – Khorog – Kulma (Tacikistan) – Karasu (Çin), Andijan (Özbekistan) – Oş (Kırgızistan) – Kashgar (Çin) ve diğer projeleri görüşecek.

Toplantıya katılan ülke temsilcileri konuşmalarında Türkmenistan’ın son yıllarda gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası ölçekteki ulaştırma projeleri sayesinde ülkenin ulaşım-lojistik potansiyelinin arttığını ifade ettiler. Aşkabat’ta ve diğer vilayet merkezlerinde inşa edilen ve modernize edilen uluslararası havalimanları, Türkmenbaşı kentinde hizmete açılan Uluslararası Deniz Limanı, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolunun ilk etabının açılması gibi projelerin Türkmenistan’ı bölgesel ve uluslararası ulaşım koridorlarından önemli konuma getirdiği kaydedildi.

CAREC programına  11 ülke üye – Türkmenistan, Afganistan, Azerbaycan, Çin, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Tacikistan ve Özbekistan.

Ýene-de okaň

Oba hojalygynda düýpli maýa goýumlary özleşdiriler

«Türkmenaragatnaşyk» we ýapon kompaniýasy hyzmatdaşlygyny ösdürýär

Merkezi Aziýanyň we Hytaýyň oba hojalyk ministrleriniň duşuşygy

Ulag ulgamynda türkmen-gazak hyzmatdaşlygy

Türkmenistan Yslam Ösüş Banky we Singapur bilen port ulgamynda hyzmatdaşlygyny ösdürer

Türkmenistanyň wekilýeti Stambuldaky halkara ulag forumyna gatnaşdy