JEMGYÝET

Buried Hill Energy şirketinden Hazar’da işbirliği

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Buried Hill Energy CEO'su Peter Callos ile Hazar Denizi’ndeki işbirliği imkanlarını ele aldı.

Yabancı işadamı, büyük bir enerji potansiyeline sahip olan Türkmenistan ile işbirliğinin genişletilmesine büyük önem verdiklerini kaydetti. Türkmen Lider, petrolgaz sektöründe kapsamlı çalışmaların yapıldığına dikkat çekerek, bu alanda uzun vadeli işbirliğine her zaman açık olduklarını, özellikle bu stratejik sektörde önemli deneyimi ve son teknolojisi bulunan yabancı şirketler ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Görüşmede, Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında bu şirket tarafından yapılan çalışmaların sonuçları ele alındı. Taraflar bu sene Ağustos ayında Hazar Denizi’nin statüsüne yönelik imzalanan konvansiyonun önemli olduğuna dikkat çekerek, bunun Hazar’a kıyısı olan ülkelere iş dünyası temsilcileri ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin hızlandırılması için yeni imkanlar açtığını ifade ettiler.

Peter Callos, çok büyük petrol ve gaz rezervleriyle birlikte dünya enerji güçlerinin bir parçası olan Türkmenistan'ın ekonomik kalkınmasının dinamik hızı ve uygun bir yatırım ortamı, yabancı şirketlerin verimli çalışması ve büyük ortak projelerin uygulanması için önemli koşul oluşturduğunu belirtti.

Buried Hill Energy şirketi Kasım 2007’de  Türkmenistan Hükümeti ile Hazar Denizi'nin 3.Bloğunda petrol ve doğalgaz araştırması için ürün paylaşım anlaşması imzalayarak, Aşkabat’ta bir operasyon ofisi açtı. 3.blok Serdar petrol alanını içermektedir.

Hazar Denizi'nin Türkmen sektörü 32 bloğa ayrılıyor. Bu blokların beşinde ürün paylaşım anlaşmaları kapsamında çalışmalar sürdürülmektedir. Yerel uzmanlar, Hazar Denizi'ndeki Türkmen sektörü kaynaklarının yüzde 80'inden fazlasının 3.000 metreden fazla derinliklerde biriktirildiğini belirtiyor. Türkmenistan bu alanda yabancı şirketler ile işbirliğine açıktır.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler