JEMGYÝET

Brüksel’de Trans Hazar doğalgaz boru hattı projesi görüşüldü

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Hazar havzasının doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak Trans Hazar doğalgaz boru hattı projesinin inşası görüşüldü. Türkmenistan heyeti, Brüksel’de Avrupa Komisyonu'nun Enerji Birliği'nden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcoviç ve  Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdürlüğü temsilcileri bir dizi görüşmelerde bulundu. Bu konuyla ilgili petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M.Meredov video-konferans eşliğinde düzenlenen çalışma toplantısında Türkmenistan Devlet Başkanı’na bilgi verdi.

Brüksel’deki görüşmelerde Türkmenistan ile Avrupa Birliği arasındaki enerji alanındaki işbirliği, işbirliğinin hukuk altyapısının yenilenmesi, Trans Hazar doğalgaz boru hattı projesinin uygulanmasına yönelik konular ele alındı. Hazar Kalkınma Kurumu'nun (CDC) ilkelerinin daha da iyileştirilmesi konuları, çalışma grubunun ekonomik, çevresel ve ticari konuları içeren bu enerji projesinin uygulanmasına yönelik konuların değerlendirildiği ifade edildi.

Avrupa Birliği tarafının Trans Hazar doğalgaz boru hattı projesinin inşasına ve Türkmen doğalgazının Avrupa pazarına ulaşmasına önem verdiği kaydedildi.

Müzakerelere Avrupa Birliği’nden katılan temsilciler bu önemli enerji projesine yatırımların çekilmesi konusunda yardım etmeye hazır olduklarını ifade ettiği belirtildi.

Türkmen Lider, bu projenin sadece ulusal hedefleri değil, aynı zamanda kıtanın enerji güvenliğini de güçlendirmesine imkan sağlayacağını ifade etti.

Hazar Denizi'nin Hukuki Statüsü Konvansiyonunun kabulü sayesinde Hazar Denizi’nden gaz boru hattı döşenmesi için gerekli yasal çerçeve oluşturuldu. Şimdi, bu projenin uygulanması için, sadece projeye katılan ülkelerin rızasına ve uluslararası standartların önemli gerekliliklerini karşılayan ekolojik ekspertiz değerlendirmesine ihtiyaç vardır.

TransHazar doğalgaz boru hattı projesi, Hazar Denizi'nin Türkmen sınırından Türkmenistan doğalgazını Avrupa pazarına en az 30 yıl boyunca 30 milyar metreküp doğalgaz tedarikini öngörmektedir.

Türkmenistan, bu boru hattına doğalgaz akışını sağlayabilecek kapasitede. Türkmenistan, 2015 senesinde kendi ülke sınırları içerisinde uzunluğu 800 kilometre civarında olan Doğu-Batı doğalgaz boru hattını inşa etti. Türkmenistan'ın güneyindeki Mari vilayetindeki dünyanın en büyük 2. doğalgaz yatağı olan Galkınış sahasından başlayan bu boru hattıyla Hazar'ın kıyısındaki doğalgazını ülkenin güney kısmına, güneyindeki doğalgazı Hazar'ın kıyısına taşıyabilecek.

Ýene-de okaň

Türkmenistanda syýahatçylyk boýunça halkara maslahat geçiriler

16-njy martda Türkmenistanda ählihalk bag ekmek dabarasy geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň 3-nji Antalýa diplomatiýa forumyndaky çykyşy

Türkmen halkynyň Milli Lideri Antalýa diplomatiýa forumynda çykyş etdi

Ata Watan Eserleri

Türkmen halkynyň Milli Lideri türk işewürleri bilen duşuşdy

Rejep Taýyp Ärdogana Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” diýen hormatly ady dakyldy